Zapobieganie korozji: kiedy stosować emitery VCI z opakowaniami antykorozyjnymi? – blog Excor.pl

Stosowanie materiałów opakowaniowych z lotnymi inhibitorami korozji (VCI) to skuteczny sposób zapobiegania korozji metali. Prawidłowo zaprojektowane opakowanie VCI może chronić metal przez wiele lat podczas transportu i magazynowania.

 

Do typowych antykorozyjnych materiałów opakowaniowych zaliczamy: folie VCI, torby VCI, papiery VCI i inne. Produkty te służą do tworzenia zamkniętej przestrzeni w opakowaniu, w której lotne inhibitory korozji osadzają się na powierzchni metalu, tworząc niewidoczną warstwę chroniącą przed rdzą i korozją. Zabezpieczają również przed zanieczyszczeniami, takimi jak wilgoć oraz brud.

 

Projektując opakowanie VCI, niekiedy korzystamy także z dodatku emiterów VCI. Występują one w wielu formach, takich jak: kapsuły, woreczki lub pianki. Emitery są dodatkowym „dawcą” VCI w środku paczki. Zaprojektowano je tak, aby mogły dotrzeć do każdego, nawet trudno dostępnego miejsca wewnątrz opakowania, w celu jeszcze lepszej ochrony. Są one dostępne w wielu rozmiarach i mają różne zastosowanie. Jednym ze sposobów na ustalenie, czy dodatkowa ochrona antykorozyjna będzie potrzebna, jest przeanalizowanie czy VCI zdoła dotrzeć do metalowej powierzchni w każdym miejscu w opakowaniu. Jeśli odpowiedź brzmi nie, konieczne może być użycie dodatkowego źródła VCI. Mimo że VCI jest substancją lotną, wypełniającą puste przestrzenie, może mieć trudność z „podróżowaniem” na większe odległości i skutecznie chronić przed korozją.

 

Emitery VCI są wykorzystywane w następujących sytuacjach:

  • Jeżeli mamy dużą przestrzeń opakowania i ilość VCI jest niewystarczająca, aby zapewnić skuteczną ochronę antykorozyjną.
  • W trudnych warunkach transportowych, takich jak wysyłka morska lub w przypadku dłuższego magazynowania.
  • Jeżeli w pojemniku znajdują się elementy blokujące działanie VCI, takie jak przekładki, przegrody, czy kratownice.
  • Aby dotrzeć do wnętrza zamkniętych przestrzeni, takich jak szafy sterownicze lub inne obudowy.

Kapsuła VCI wykorzystywana do zabezpieczeń m.in. szaf sterowniczych.

 

  • Jeśli potrzebna jest szybka ochrona antykorozyjna, która zaczyna działać już w ciągu kilku minut, np. ActivPak®.

  • Jako ochrona VCI w zwykłym opakowaniu.

 

Właściwy poziom ochrony antykorozyjnej oraz prawidłowe użycie produktów VCI można ustalić z pomocą naszego Doradcy Technicznego. Do sprawdzenia poprawności projektu możemy wykorzystać próbki naszych produktów. W ten sposób będziemy mieli pewność, że pakowanie jest prawidłowe a nasze detale dobrze chronione.

Ostatnie wpisy na blogu


Materiały opakowaniowe VCI, dodatki i niestandardowe rozwiązania


Eco trend na rynku opakowań


Zerust ActivPak – zastosowanie produktu w ochronie antykorozyjnej oczyszczalni ścieków


Zerust Flange Savers – zastosowanie produktu w ochronie antykorozyjnej elementów rurociągów