Spis treści
Spis treści

Oczyszczona stal jest jednym z najbardziej podatnych na korozję stanów, w jakim metal może się znajdować. Powierzchnia pozbawiona tlenków i zanieczyszczeń, idealnie przygotowana pod powłoki PPG, Hempel czy akryle epoksydowe, to jednocześnie powierzchnia, która reaguje z wilgocią i tlenem w ciągu kilku, a niekiedy kilkunastu minut. Korozja międzyoperacyjna elementów stalowych — czyli rdza powstająca między zakończeniem obróbki strumieniowo-ściernej a nałożeniem podkładu malarskiego — to jeden z najczęstszych i najbardziej kosztownych problemów w lakierniach i malarniach proszkowych. W tym artykule wyjaśniamy, dlaczego do tego dochodzi i jak skutecznie temu zapobiegać przy użyciu technologii VCI.
Czym jest korozja międzyoperacyjna i dlaczego jest tak trudna do kontrolowania?
W technologii powłok malarskich i proszkowych istnieje etap, który jest często pomijany w analizach strat produkcyjnych: czas między oczyszczeniem stali a aplikacją pierwszej warstwy ochronnej. W specyfikacjach technicznych powłok Hempel, Jotun czy systemów PPG pojawia się termin maximum recoating interval — maksymalny czas, po którym podkład musi być nałożony na przygotowaną powierzchnię. Wynosi on zazwyczaj od 4 do 8 godzin, a w warunkach podwyższonej wilgotności względnej powietrza powyżej 70% może być znacznie krótszy.
Problem w tym, że procesy produkcyjne rzadko kiedy pozwalają na natychmiastową aplikację powłoki po śrutowaniu lub piaskowaniu. Elementy trafiają do buforów produkcyjnych, kolejek przed malarniami, magazynów pośrednich lub muszą czekać na kompletację przed wysyłką do zewnętrznego zakładu lakierniczego. W tym czasie oczyszczona, aktywna chemicznie stal pochłania wilgoć z powietrza i inicjuje reakcje elektrochemiczne prowadzące do powstawania nalotu rdzawego — nawet bez kontaktu z wodą.
Mechanizm jest prosty, lecz jego skutki są poważne. Stal węglowa po usunięciu warstwy tlenkowej ma bardzo wysoką energię powierzchniową. Cząsteczki wody adsorbują się na niej tworząc elektrolit, a w obecności jonów chloru (z potu na rękawiczkach lub z wilgoci przemysłowej), siarki i azotu z powietrza — korozja postępuje szybciej niż na stali nieobrabowywanej. Efektem jest nalot rdzawy, który w przypadku malowania proszkowego jest dyskwalifikujący: farba proszkowa nie przylgnie prawidłowo do skorodowanej powierzchni, a powłoka po kilku miesiącach eksploatacji zacznie się łuszczyć.
Tradycyjne podejście: oleje konserwacyjne i ich realna cena
Przez wiele lat standardowym rozwiązaniem problemu korozji międzyoperacyjnej były oleje konserwacyjne i smary antykorozyjne nanoszone natryskiem lub ręcznie na oczyszczone elementy. Metoda działa — warstwa oleju tworzy barierę hydrofobową odcinającą metal od wilgoci. Problem tkwi jednak w tym, co dzieje się dalej w procesie technologicznym.
Przed aplikacją powłoki malarskiej — zarówno proszkowej, jak i natryskowej — każda pozostałość oleju musi zostać usunięta. Olej jest wrogiem przyczepności farby. Producenci powłok, tacy jak Hempel czy PPG, wyraźnie wskazują w kartach technicznych, że powierzchnia przed malowaniem musi być odtłuszczona i pozbawiona jakichkolwiek zanieczyszczeń organicznych. Oznacza to konieczność przeprowadzenia pełnego procesu mycia alkalicznego lub odtłuszczania parowego przed wejściem elementu do malarni.
| Parametr | Oleje konserwacyjne | Folie i papiery VCI Excor |
|---|---|---|
| Konieczność zmywania przed malowaniem | Tak — obowiązkowe odtłuszczanie | Nie — brak pozostałości na metalu |
| Wpływ na przyczepność powłoki | Negatywny przy niedokładnym zmyciu | Brak wpływu — folia się usuwa, nie dekonseruje |
| Czas przygotowania do malowania | Dodatkowy etap mycia i suszenia | Brak dodatkowego etapu |
| Wymagania BHP | Konieczna wentylacja, ochrona skóry | Brak zagrożeń — produkty niesklasyfikowane jako niebezpieczne |
| Ryzyko reklamacji powłoki | Wysokie przy niedokładnym odtłuszczeniu | Minimalne — metal trafia do malarni czysty |
| Czas ochrony w magazynie | Do kilku tygodni (degradacja oleju) | Do 5 lat w warunkach magazynowych |
Kalkulacja kosztów rzadko uwzględnia czas przestoju myjni, zużycie preparatów alkalicznych, energię do podgrzania kąpieli myjącej oraz koszty utylizacji zużytego roztworu. Kiedy dodać do tego ryzyko reklamacji powłoki wynikającej z niedokładnego odtłuszczenia — a jest to ryzyko realne, szczególnie przy elementach o skomplikowanej geometrii — oleje konserwacyjne przestają być tanią opcją.
Jak zabezpieczyć stal przed korozją między operacjami a malowaniem podkładowym — technologia VCI
Technologia Lotnych Inhibitorów Korozji (VCI — Volatile Corrosion Inhibitors) działa na zupełnie innej zasadzie niż oleje barierowe. Związki chemiczne zawarte w folii lub papierze VCI parują w temperaturze pokojowej i wypełniają przestrzeń wewnątrz opakowania. Następnie kondensują się na powierzchni metalowej, tworząc monomolekularną warstwę inhibitorową — niewidoczną gołym okiem, niepozostawiającą żadnych śladów po otwarciu opakowania.
Warstwa ta pasywuje elektrochemicznie powierzchnię stali, przerywając reakcję między żelazem a czynnikami korozyjnymi. Co kluczowe z perspektywy procesu malarskiego: po wyjęciu elementu z opakowania VCI, inhibitory ulatniają się samoistnie w czasie kilku minut. Metal jest czysty, suchy i gotowy do aplikacji powłoki — bez żadnego dodatkowego etapu technologicznego.
W praktyce produkcyjnej oznacza to, że elementy stalowe po śrutowaniu lub innej obróbce powierzchniowej mogą być natychmiast owinięte folią VCI Excor lub przełożone papierem VCI, a następnie składowane lub transportowane do malarni bez ryzyka pojawienia się korozji. Czas oczekiwania w buforze produkcyjnym przestaje być źródłem strat jakościowych.
Produkty VCI Excor dedykowane ochronie między operacjami
Specyfika ochrony międzyoperacyjnej wymaga doboru produktów pod konkretne warunki: geometrię detalu, sposób składowania i planowany czas ochrony. W naszej ofercie wyróżniamy kilka rozwiązań szczególnie sprawdzających się w lakierniach i malarniach proszkowych.
Folia VCI Excor to podstawowe narzędzie do ochrony elementów płaskich, prętów, profili i blach. Produkowana w Łodzi, dostępna w szerokościach rękawów od 60 mm do 6000 mm, umożliwia szybkie owijanie elementów o praktycznie dowolnych gabarytach. Każda wyprodukowana partia podlega badaniu według normy TL 8135-0043 przed dopuszczeniem do sprzedaży — to standard, którego nie spełnia większość tańszych zamienników dostępnych na rynku. Skład inhibitorów VCI jest naszym patentem i know-how, opracowanym i wytwarzanym z własnego masterbatchu.
Papier VCI Excor doskonale sprawdza się jako materiał przekładkowy między detalami ustawianymi w stosach lub układanymi w kontenerach transportowych. Papier nie zostawia na metalu śladów, nie reaguje z powierzchnią stali i stanowi dodatkowe źródło inhibitorów w przestrzeni opakowania. To rozwiązanie szczególnie efektywne tam, gdzie folia mogłaby ulec mechanicznemu przebiciU przy wzajemnym kontakcie ostrych krawędzi elementów.

Przy elementach magazynowanych przez dłuższy czas lub w warunkach podwyższonej wilgotności warto rozważyć uzupełnienie ochrony foliowej o emitery VCI — saszetki lub kapsułki ActivPack umieszczane wewnątrz opakowania. Zwiększają one stężenie inhibitorów w fazie gazowej i zapewniają stabilną ochronę nawet przy 100% wilgotności względnej wewnątrz opakowania. Folia VCI zachowuje swoją skuteczność nawet przy kondensacji pary wodnej na chronionym metalu — to istotna różnica w porównaniu z ochroną olejową, gdzie kondensacja rozcieńcza i wypłukuje olej z powierzchni.
Praktyczne wdrożenie — jak prawidłowo chronić detale stalowe przed malowaniem
Skuteczność ochrony VCI zależy od kilku czynników procesowych, które warto zdefiniować już na etapie wdrożenia. Poniżej przedstawiamy kluczowe zasady, które nasi doradcy techniczni weryfikują podczas audytów u klientów z branży metalowej i lakierniczej.
| Etap procesu | Wymóg / Zalecenie | Konsekwencja błędu |
|---|---|---|
| Stan detalu przed pakowaniem | Element musi być czysty i suchy | Pakowanie mokrego lub zanieczyszczonego detalu utrwala korozję wewnątrz opakowania |
| Rękawice ochronne | Pracownicy muszą nosić rękawice przy każdym kontakcie z metalem | Pot z dłoni zawiera sole inicjujące ogniska korozji galwanicznej |
| Wyrównanie temperatur | Temperatura elementu i powietrza w hali muszą być zbliżone | Różnica temperatur powoduje kondensację wilgoci na metalu przed zamknięciem opakowania |
| Zamknięcie opakowania | Zgrzewanie termiczne lub szczelne klejenie taśmą pakową | Nieszczelne opakowanie traci efektywność — inhibitory uciekają, wilgoć wchodzi |
| Przekładki i materiały pomocnicze | Unikać surowego kartonu w bezpośrednim kontakcie z metalem | Karton zawiera kwasy i wodę — stosować papier VCI jako izolator |
| Przechowywanie zapasu materiału VCI | Suche miejsce, bez ekspozycji na UV | Degradacja inhibitorów — skrócenie deklarowanego czasu ochrony |
Na etapie wdrożenia oferujemy naszym klientom pełny audyt procesu pakowania — analizujemy aktualny sposób zabezpieczania detali, identyfikujemy źródła korozji i projektujemy 2–3 koncepcje rozwiązania dopasowane do specyfiki produkcji. Usługa ta jest bezpłatna dla firm, które rozważają współpracę z Excor. Dla istniejących klientów zalecamy ponowny audyt co sześć miesięcy — warunki produkcyjne zmieniają się, a optymalizacja zużycia materiałów VCI często pozwala na wymierne oszczędności.
Czas ochrony a planowanie produkcji i logistyki
Jedną z istotnych zalet stosowania folii i papierów VCI Excor w procesie międzyoperacyjnym jest elastyczność planowania. Zamiast ścigać się z oknem technologicznym narzuconym przez producenta farby, zakład produkcyjny zyskuje możliwość buforowania elementów przez dni, tygodnie lub miesiące — bez pogorszenia ich stanu powierzchni.
Nasze produkty oferują trzy poziomy ochrony w zależności od konfiguracji systemu pakowania. Standardowa folia VCI zapewnia do 5 lat magazynowania w warunkach halowych, co eliminuje presję czasową między oczyszczaniem a malowaniem. W przypadku elementów wysyłanych do zewnętrznej malarni — a taka sytuacja jest powszechna u podwykonawców sektora automotive — folia VCI zapewnia ochronę przez cały czas transportu i oczekiwania w kolejce produkcyjnej u kooperanta.
Dla elementów szczególnie wrażliwych lub magazynowanych w trudnych warunkach (wahania temperatury, podwyższona wilgotność) stosujemy systemy warstwowe łączące folię VCI, papier VCI, emitery i pochłaniacze wilgoci. Takie kompleksowe rozwiązanie może zapewnić ochronę przez 10–15 lat — jest to szczególnie istotne w branży obronnej, energetycznej i dla elementów objętych długoterminową gwarancją producenta.
Dlaczego folia VCI Excor — nie tańszy zamiennik z importu
Na rynku dostępne są folie VCI znacznie tańsze niż produkty Excor/Zerust. Warto jednak zrozumieć, czym ta różnica ceny jest uzasadniona, zanim podejmie się decyzję zakupową opartą wyłącznie na cenie jednostkowej metra kwadratowego folii.
Każda partia folii VCI wyprodukowana przez Excor w zakładzie w Łodzi przechodzi obligatoryjne badanie laboratoryjne według normy TL 8135-0043 zanim trafi do sprzedaży. Wyniki badań są dokumentowane certyfikatem jakości przypisanym do konkretnej partii produkcyjnej. Skład masterbatchu VCI, który definiuje właściwości inhibitorowe folii, jest naszym własnym patentem — nie kupujemy gotowych mieszanek o nieznanym pochodzeniu, które stanowią podstawę większości tańszych produktów dostępnych na rynku.
Producent taniej folii VCI zazwyczaj nie wykonuje żadnych badań weryfikacyjnych skuteczności. Kupuje masterbatch VCI od dostawcy — najczęściej z Chin lub Indii — miesza z polietylenem i sprzedaje jako „folię antykorozyjną VCI”. Brak jakichkolwiek danych o czasie ochrony, stężeniu inhibitorów, kompatybilności z konkretnymi stopami metali. W kontekście procesu malarskiego, gdzie element po zdjęciu z folii musi być idealnie czysty i wolny od korozji, taka niepewność jest nieakceptowalnym ryzykiem jakościowym.
Nasze produkty spełniają wymagania RoHS, posiadają aktualne karty charakterystyki zgodne z rozporządzeniami REACH i CLP, nie zawierają metali ciężkich i są niesklasyfikowane jako substancje niebezpieczne. Folia VCI Excor jest kompatybilna ze wszystkimi standardowymi materiałami opakowaniowymi i z całą gamą produktów antykorozyjnych z naszej oferty — olejami, emiterami i pochłaniaczami wilgoci.
Zastosowanie w praktyce: jak wygląda to u klientów z branży malarstwa przemysłowego
Współpracujemy z producentami z sektora automotive (Tier 1 i Tier 2 dla takich marek jak Volkswagen, Toyota, Stellantis, Volvo), z branży budowy maszyn, przemysłu obronnego i energetyki. W wielu z tych zakładów problem korozji międzyoperacyjnej dotyczył detali trafiających do zewnętrznych lakierni lub przechowywanych przed sezonową aplikacją powłok.
Typowy scenariusz, z którym się spotykamy: producent elementów stalowych czyści detale śrutownicą, następnie układa je na paletach i czeka na kompletację przed wysyłką do malarni. Czas oczekiwania wynosi od kilku dni do kilku tygodni. Bez ochrony VCI — na elementach pojawia się nalot rdzawy, który należy usunąć przed malowaniem (dodatkowy koszt operacji), lub który dyskwalifikuje detal w ocenie klienta. Z folią VCI Excor — elementy trafiają do malarni w identycznym stanie jak po wyjściu ze śrutownicy.

Dla podwykonawców malarni proszkowych, którzy odbierają elementy od klientów i aplikują powłoki PPG lub Hempel, folia VCI rozwiązuje inny problem: klient dostarcza elementy zabezpieczone olejem, który malarnia musi zmyć przed malowaniem. Zmiana na ochronę VCI u dostawcy eliminuje etap mycia i skraca czas realizacji zlecenia malarskiego.
Oferujemy bezpłatne próbki produktów dla firm, które chcą przetestować technologię we własnych warunkach produkcyjnych przed podjęciem decyzji o wdrożeniu. Standardowe zamówienia, które nie wymagają specjalnej produkcji, realizujemy w ciągu 10 dni roboczych. Dysponujemy bardzo dużym stockiem magazynowym rękawów w szerokościach od 60 mm do 6000 mm — zarówno płaskich, jak i z zakładkami.
Najczęstsze pytania o ochronę stali przed malowaniem proszkowym i natryskowym
Czy folia VCI pozostawia jakiekolwiek ślady na stali przed malowaniem proszkowym?
Nie. Jest to fundamentalna różnica między technologią VCI a konserwacją olejową. Inhibitory lotne po otwarciu opakowania samoistnie odparowują z powierzchni metalu w ciągu kilku minut, pozostawiając powierzchnię czystą i suchą. Nie ma konieczności mycia ani odtłuszczania. Powłoki malarskie — proszkowe, akrylowe, epoksydowe — aplikowane bezpośrednio po zdjęciu folii VCI wykazują pełną przyczepność zgodną ze specyfikacją producenta farby. Potwierdzają to nasze doświadczenia z klientami z branży automotive, którzy stosują systemy powłokowe PPG i Hempel.
Jak długo folia VCI chroni oczyszczoną stal w warunkach magazynowych?
W standardowych warunkach magazynowych (hala produkcyjna lub magazyn wewnętrzny, temperatura umiarkowana, brak bezpośredniego nasłonecznienia) folia VCI Excor zapewnia ochronę do 5 lat. W przypadku transportu morskiego gwarancja ochrony wynosi do 2 lat. Jeśli planowane jest długoterminowe składowanie w trudniejszych warunkach, wdrażamy systemy wielowarstwowe — folia VCI uzupełniona emiterami i pochłaniaczami wilgoci — które mogą chronić metal przez 10–15 lat. Czas ochrony zależy jednak od szczelności opakowania i warunków środowiskowych — dlatego warto skonsultować się z naszym doradcą technicznym przed wdrożeniem.
Czy papier VCI nadaje się do stosowania jako przekładka między detalami w skrzynkach transportowych?
Tak, i to jest jedno z jego głównych zastosowań w procesie międzyoperacyjnym. Papier VCI Excor stosowany jako przekładka między elementami stalowymi spełnia jednocześnie dwie funkcje: mechaniczną (zapobiega otarciom między detalami) i chemiczną (emituje inhibitory korozji do przestrzeni wewnątrz skrzynki lub kartonu). Jest to szczególnie ważne przy transporcie elementów o ostrych krawędziach, gdzie folia VCI mogłaby ulec przebiciu. Papier VCI stanowi też doskonałe rozwiązanie izolacyjne między metalem a surowym kartonem — który sam w sobie może być źródłem kwasów i wilgoci inicjujących korozję.
Czy folia VCI jest kompatybilna z wymaganiami systemu malowania Hempel lub PPG?
Folia VCI Excor nie narusza wymagań powierzchniowych określonych w specyfikacjach technicznych Hempel, PPG ani innych wiodących producentów powłok przemysłowych. Po zdjęciu folii VCI powierzchnia stalowa spełnia wymagania stopnia przygotowania Sa 2½ (według ISO 8501-1) jeśli takim stopniem charakteryzowała się przed zapakowaniem. Inhibitory lotne nie penetrują w głąb metalu, nie zmieniają jego chropowatości ani aktywności powierzchniowej. Jeśli Państwa specyfikacja zakładowa wymaga formalnego potwierdzenia kompatybilności, możemy przeprowadzić testy laboratoryjne w naszej placówce lub zlecić je do laboratorium w Dreźnie.
Czy VCI działa przy bardzo wysokiej wilgotności, np. w halach przy oknie zimowym?
Tak — i to właśnie odróżnia technologię VCI od konserwacji olejowej w najtrudniejszych warunkach. Folia VCI Excor zachowuje pełną skuteczność nawet przy wilgotności względnej wewnątrz opakowania osiągającej 100% — czyli przy kondensacji pary wodnej. Cząsteczki inhibitorów wypierają wodę z powierzchni metalowej dzięki właściwościom hydrofobowym i zdolności do adsorpcji na metalu. W odróżnieniu od oleju, który przy kondensacji ulega rozcieńczeniu i spływa z powierzchni, warstwa VCI pozostaje aktywna. Dla warunków ekstremalnych — np. hal otwieranych w sezonie zimowym lub elementów narażonych na cykl zamrażania i rozmrażania — zalecamy połączenie folii VCI z pochłaniaczami wilgoci jako system wspomagający.
Czy elementy po ochronie VCI trzeba poddawać jakiemukolwiek przygotowaniu przed nałożeniem podkładu epoksydowego lub farby proszkowej?
Jedynym wymaganym działaniem jest zdjęcie folii lub papieru VCI i odczekanie kilku minut, by inhibitory odparowały. Nie ma potrzeby mycia, odtłuszczania ani dodatkowej aktywacji powierzchni. Element można bezpośrednio wprowadzić do procesu aplikacji powłoki — do kabiny proszkowej, pieca do utwardzania lub na stanowisko malowania natryskowego. Jedyny warunek: pracownicy obsługujący elementy po zdjęciu folii VCI powinni używać czystych rękawic, aby nie nanosić soli i zanieczyszczeń z rąk na aktywną powierzchnię metalu.
Jak zamówić próbki folii lub papieru VCI do testu przed wdrożeniem?
Próbki produktów VCI Excor są zawsze bezpłatne. Wystarczy skontaktować się z naszym działem technicznym, opisać krótko aplikację (rodzaj stali, czas planowanej ochrony, warunki magazynowania), a nasz doradca dobierze odpowiedni produkt i wyśle próbkę. W przypadku bardziej złożonych aplikacji możemy zaproponować wcześniejszy audyt u klienta, po którym przedstawiamy 2–3 koncepcje rozwiązania antykorozyjnego dopasowane do Państwa procesu. Audyt jest bezpłatny i niezobowiązujący.
Źródła i materiały referencyjne
Poniższe materiały stanowiły podstawę merytoryczną artykułu lub mogą być pomocne w pogłębieniu wiedzy o ochronie antykorozyjnej w procesach lakierniczych:
- Excor / Zerust – opakowania antykorozyjne VCI: excor.pl/produkty/opakowania-antykorozyjne-vci/
- Excor – folia antykorozyjna VCI (opis techniczny, zastosowania): excor.pl/produkty/opakowania-antykorozyjne-vci/folia-antykorozyjna-vci/
- Excor – jak dobierać opakowanie VCI do metalu: excor.pl/jak-dobrac-opakowanie-vci-do-metalu/
- Excor – 6 kroków zapobiegania korozji (poradnik): excor.pl/6-prostych-krokow-zapobiegania-korozji/
- Zerust – case studies z wdrożeń antykorozyjnych: zerust.com/resources/case-studies/
- NACE International – Standard TM0208: Laboratory Testing of Volatile Corrosion Inhibitors (dostępny przez biblioteki techniczne i nace.org)
- ISO 8501-1: Przygotowanie podłoży stalowych przed nakładaniem farb i podobnych produktów — wzrokowa ocena czystości powierzchni
- Norma TL 8135-0043: Wymagania jakościowe dla materiałów opakowaniowych VCI (norma branżowa automotive, stosowana przez Excor jako wewnętrzny standard jakości produkcji)
Skontaktuj się z nami
Skorzystaj z poniższego formularza, aby przesłać nam swoje zapytanie. Nasi eksperci przeanalizują Twoje potrzeby i przygotują ofertę „szytą na miarę”, która pomoże zabezpieczyć Twoje produkty na każdym etapie transportu i magazynowania.
