Korozja urządzeń elektrycznych i elektronicznych – jakie jest ryzyko i ile może kosztować przestój w wyniku awarii?

22.09.2020

Zadaniem kapsuł antykorozyjnych VCI jest ograniczanie ryzyka związanego z nieplanowanym przestojem w wyniku awarii urządzeń elektrycznych lub elektronicznych. Takie ryzyko powinno być uwzględnione podczas projektowania i zarządzania obiektami, w których występują trudne warunki środowiskowe. Pomimo, że takie awarie w niektórych obiektach zdarzają się rzadko, często prowadzą do poważnych konsekwencji ekonomicznych i środowiskowych.

Czy twoje urządzenia są narażone na awarię w wyniku oddziaływania szkodliwych związków chemicznych?

 

Miedziany panel po 3 dniach ekspozycji na warunki panujące w oczyszczalni ścieków.

Powyższe zdjęcie przedstawia miedź w wyniku oddziaływania siarkowodoru, który powszechnie występuje w dużym stężeniu w oczyszczalniach ścieków. Podobne skutki może wywoływać dwutlenek siarki lub związki chloru.

Konsekwencje ekonomiczne

Jedną z niepożądanych rzeczy jest przestój urządzeń i maszyn w wyniku awarii. Konsekwencją jest wstrzymanie produkcji lub zatrzymanie ważnego procesu technologicznego.

Najłatwiejszym do wyliczenia kosztem przestoju jest koszt wymiany wadliwego urządzenia powiększony o czas poświęcony na jego identyfikację i usunięcie awarii.

Dla przykładu, usługa profesjonalnego serwisanta, który przyjedzie w ciągu 24 godzin, zdiagnozuje problem i wymieni wadliwy sterownik to 2000zł netto za każdą dobę. Nie zawsze taki problem uda się rozwiązać od ręki i samo wskazanie wadliwego zespołu może zająć kilka dni, w związku z czym koszty mogą wzrosnąć nawet do 8-10 tys. zł. Wymiana sterownika lub grupy urządzeń, to koszt od kilkunastu do kilku tysięcy złotych, w zależności od zastosowanej technologii.

Koszty w wyniku przestoju produkcji lub zatrzymania procesu

Drugim czynnikiem ekonomicznym są koszty związane z przestojem produkcji, tak zwane koszty pośrednie. Są to opłaty, jakie ponosimy niezmiennie w wyniku funkcjonowania zakładu produkcyjnego. Należą do nich wynagrodzenia dla pracowników, ubezpieczenia i leasingi, koszty wynajmu przestrzeni biurowych i magazynowych czy dostawy mediów energetycznych. Taki wydatek,  w zależności od wielkości przedsiębiorstwa może się wahać od kilkunastu do nawet kilkuset tysięcy złotych. Dodatkowo, w ramach kosztów pośrednich często pomijanym aspektem są koszty utraconego przychodu – czyli to co mogliśmy w czasie przestoju wyprodukować i sprzedać.

Zestawienie kosztów w wyniku przestoju

Koszt wymiany wadliwej części – od 100 do 1000zł

Koszt serwisanta – 2000zł/doba

Koszty pośrednie w wyniku przestoju funkcjonowania – 0d 10.000 do 100.000zł

Średni koszt przestoju: od 15.000 – 150.000zł

Koszty środowiskowe

Bywa, że w wyniku awarii stratę ponosimy nie tylko my, ale również środowisko w którym funkcjonujemy. Przykładem jest tutaj eksplozja platformy wiertniczej Deepwater Horizon należącej do koncernu BP. W wyniku awarii, 4,9 mln baryłek ropy wydostały się do Zatoki Meksykańskiej, zanieczyszczając środowisko i powodując katastrofę ekologiczną.

Nieco bliższa nam, awaria w oczyszczalni ścieków Czajka w Warszawie spowodowała tak olbrzymi wyciek zanieczyszczeń do Wisły, że można było to zaobserwować na zdjęciach satelitarnych. Takie koszty trudno ująć w jakimkolwiek zestawieniu.

Koszty ochrony antykorozyjnej Zerust/Excor VCI

W przypadku zastosowania emiterów antykorozyjnych VCI, ryzyko awarii w wyniku oddziaływania warunków środowiskowych spada praktycznie do zera. Jedyne o czym trzeba pamiętać, to okresowa wymiana emiterów VCI zgodnie z naszym zaleceniem w oparciu o stężenie szkodliwych związków chemicznych obecnych w otoczeniu pracy urządzenia, oraz szybkości zachodzenia korozji.

Średni koszt emitera VCI – od 18 – 180zł/szt.

Średnia ilość szaf sterowniczych w obiekcie – od 5 – 50 szt.

Średni czas działania emitera – od 3 do 12 miesięcy

Średni koszt zabezpieczenia antykorozyjnego urządzeń elektrycznych i elektronicznych: od 500zł do 3600zł rocznie.

Koszt niespodziewanej awarii rzędu 150.000zł to 40 lat skutecznej ochrony przed korozją i bezpiecznej pracy urządzeń.

 Montaż emiterów antykorozyjnych VCI

Pomimo, że nasze emitery trzeba okresowo wymieniać, ich montaż jest bardzo prosty oraz nie wymaga pomocy wykwalifikowanych monterów. Sposób montażu przedstawiono na poniższym filmie:

 

Przykładowa realizacja

Zadbaj o urządzenia w Twoim zakładzie produkcyjnym

Chcesz się dowiedzieć więcej na temat rozwiązania antykorozyjnego VCI dla urządzeń elektrycznych i elektronicznych? Wyślij zapytanie na adres excor@excor.pl, napisz nam gdzie pracujesz i opisz nam, jak często Twoje urządzenia ulegają awarii. Skontaktujemy się z Tobą i razem zaprojektujemy rozwiązanie Twojego problemu!

Kontakt w sprawie artykułu i produktów:

Zapytaj specjalistę o ten artykuł
Leave this field blank