Folia VCI kontra papier VCI. Co wybrać?

17.04.2020
Użycie emitera ActivPak z folią antykorozyjną VCI

Początki opakowań VCI

Lotne inhibitory korozji (VCI) istnieją już od lat 40-tych XX wieku, kiedy na rynek wprowadzono produkt o nazwie Dichan. Dichan składał się z azotynu dicykloheksyloaminy, który został opisany jako inhibitor korozji w formie pary. Miał on ciśnienie wystarczające do emisji cząsteczek hamujących korozję do otaczającej przestrzeni. Związek ten zaczęto nakładać na papier. Jednak z powodu wysokiego ciśnienia pary azotynów dicykloheksyloaminy okazało się, że VCI nie pozostaje na powierzchni papieru zbyt długo.

Odkryto również, że papier VCI ma tendencję do absorbcji wilgoci, co przyspieszało korozję w bezpośrednim kontakcie z metalem. To wszystko powodowało w sumie tyle samo szkód, co dobrego.

 

Firma Zerust/Excor pierwszym producentem opakowań VCI

Z tego względu producenci VCI poszukiwali nowej, bezpiecznej i skutecznej formuły. W 1979 r. firma Northern Technologies International Corporation (NTIC) wprowadziła dwie znaczące innowacje. NTIC nie tylko zdołało wprowadzić na rynek zupełnie nowy VCI, ale było również w stanie z powodzeniem zaaplikować ten dodatek do folii.

Na początku lat osiemdziesiątych NTIC zaczęło oferować również papier do przeciwdziałania korozji, co pozostawiło klientom pytanie: jakie zalety/wady ma folia antykorozyjna VCI w porównaniu z papierem antykorozyjnym VCI? Chcielibyśmy ten temat przybliżyć.

 

Jakie są zalety folii VCI?

  • Zapewnia lepszą barierę dla wilgoci w porównaniu z papierem VCI. Obniża szybkość przenikania warunków zewnętrznych do opakowania co mogłoby powodować korozję.
  • Folia jest łatwa w użytkowaniu. Metalowe części umieszczamy po prostu w worku wykonanym z folii antykorozyjnej lub skrzyni wyłożonej takim workiem. Przedmioty można również łatwo wyjąć z opakowania. Dodatkowo zazwyczaj jest półprzezroczysta, a elementy można zobaczyć przez opakowanie, dzięki czemu mamy ułatwioną możliwość inspekcji przesyłki w każdym momencie przechowywania lub transportu.
  • Folia chroni metalowe detale przed kurzem i zanieczyszczeniami. Typowa folia zapewniają podobne korzyści, jednak nie zapewnia ochrony przed korozją.
  • Zaleta folii VCI to długi czas działania. Ten czas może się różnić w zależności od producenta, ale zazwyczaj folię VCI możemy przechowywać w oryginalnym opakowaniu przez okres do pięciu lat.

 

Folia antykorozyjna VCI

Folia antykorozyjna VCI

Jakie są zalety papieru VCI?

  • Dużo szybsza emisja molekuł VCI w opakowaniu.
  • Można go łatwo formować wokół metalowych części.
  • Zapewnia amortyzację, co stanowi ochronę mechaniczną części podczas transportu.

 

Papier antykorozyjny VCI na roli

Który produkt wybrać?

Dla różnych zastosowań będzie odpowiedni inny produkt. Folia jest najczęściej stosowana w formie worka VCI dobranego do opakowania np. skrzyni lub kartonu. Papier antykorozyjny VCI najczęściej wykorzystujemy jako przekładkę pomiędzy detalami.

Dobrą wiadomością jest to, że możemy łączyć papier z folią antykorozyjną VCI i wykorzystać zalety każdego obu rodzajów opakowań antykorozyjnych VCI. Dla przykładu, pojemnik może być wyłożony workiem, a poszczególne części owinięte w papier przeciwdziałający korozji, aby stabilizować je podczas transportu. Łączenie tych materiałów zwiększa również ilość VCI i zapewnia lepszą ochronę antykorozyjną wszystkich detali w opakowaniu.

 

Papier VCI i folia VCI użyta razem w opakowaniu

Papier i folia użyta razem w opakowaniu

 

 Bezpłatne doradztwo techniczne Zerust/Excor

Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, zawsze możesz liczyć na pomoc naszych doświadczonych doradców technicznych. Misją naszej firmy jest dostarczanie odpowiednich produktów, procesów i procedur, aby wdrożyć najlepsze i najbardziej opłacalne rozwiązanie pakowania antykorozyjnego. Zapraszamy do kontaktu!

 

 

 

Kontakt w sprawie artykułu i produktów:

Zapytaj specjalistę o ten artykuł
Leave this field blank