Folia VCI kontra papier VCI. Co wybrać?

Lotne inhibitory korozji (VCI) istnieją już od lat 40-tych XX wieku, kiedy na rynek wprowadzono produkt o nazwie Dichan. Dichan składał się z azotynu dicykloheksyloaminy, który został opisany jako inhibitor korozji w formie pary. Miał on ciśnienie wystarczające do emisji cząsteczek hamujących korozję do otaczającej przestrzeni. Związek ten zaczęto nakładać na papier.  Jednak z powodu wysokiego ciśnienia pary azotynów dicykloheksyloaminy okazało się, że VCI nie pozostaje na powierzchni papieru zbyt długo. Odkryto również, że papier VCI miał tendencję do absorbcji wilgoci, co przyspieszało korozję w bezpośrednim kontakcie z metalem. To wszystko powodowało w sumie tyle samo szkód, co dobrego.

Z tego względu producenci VCI poszukiwali nowej, bezpiecznej i skutecznej aplikacji. W 1979 r. firma Northern Technologies International Corporation (NTIC) wprowadziła dwie znaczące innowacje. NTIC nie tylko zdołało wprowadzić na rynek zupełnie nowy VCI, ale było również w stanie z powodzeniem zaaplikować ten dodatek do folii. Na początku lat osiemdziesiątych NTIC zaczęło oferować również papier VCI, co pozostawiło klientom pytanie: jakie zalety/wady ma folia VCI  w porównaniu z papierem VCI? Chcielibyśmy ten temat przybliżyć.

Zatem, jakie są zalety folii VCI?

 

  1. Folia VCI zapewnia lepszą barierę dla wilgoci w porównaniu z papierem VCI. Obniża szybkość przenikania warunków zewnętrznych do opakowania co mogłoby powodować korozję.
  2. Folia VCI jest łatwa w użytkowaniu. Metalowe części umieszczamy po prostu w worku VCI lub skrzyni wyłożonej workiem. Przedmioty można również łatwo wyjąć z opakowania. Folia VCI jest zazwyczaj półprzezroczysta, a elementy można zobaczyć przez opakowanie, dzięki czemu mamy ułatwioną możliwość inspekcji w każdym momencie przechowywania lub transportu.
  3. Folia VCI chroni metalowe detale przed kurzem i zanieczyszczeniami. Typowa folia zapewniają podobne korzyści, jednak nie zapewnia ochrony przed korozją.
  4. Długi czas działania folii VCI.  Ten czas może się różnić w zależności od producenta, ale zazwyczaj folię VCI możemy przechowywać w oryginalnym opakowaniu przez okres do pięciu lat.

 

 

Jakie są zalety Papieru VCI?

 

  1. Większa szybkość emisji VCI w opakowaniu.
  2. Papier VCI jest tańszy niż folia VCI.
  3. Papier VCI można łatwo formować wokół metalowych części.
  4. Papier VCI zapewnia amortyzację, co stanowi dodatkową ochronę części podczas transportu.

Dobrą wiadomością jest to, że możemy te produkty ze sobą łączyć i wykorzystać zalety każdego z nich. Dla przykładu, pojemnik może być wyłożony workiem VCI, a poszczególne części mogą być owinięte w papier, aby stabilizować je podczas transportu. Łączenie tych materiałów zwiększa również ilość VCI i zapewnia lepszą ochronę antykorozyjną wszystkich detali w opakowaniu.

 

 

Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, zawsze możesz liczyć na naszą pomoc. Naszą misją jest dostarczanie odpowiednich produktów, procesów i procedur, aby wdrożyć najlepsze i najbardziej opłacalne rozwiązanie pakowania antykorozyjnego.

 

Zapraszamy do kontaktu!

www.excor.pl

Ostatnie wpisy na blogu


Materiały opakowaniowe VCI, dodatki i niestandardowe rozwiązania


Eco trend na rynku opakowań


Zerust ActivPak – zastosowanie produktu w ochronie antykorozyjnej oczyszczalni ścieków


Zerust Flange Savers – zastosowanie produktu w ochronie antykorozyjnej elementów rurociągów