Folia VCI kontra papier VCI. Co wybrać?

17.04.2020

Początki opakowań VCI

Lotne inhibitory korozji (VCI) istnieją już od lat 40-tych XX wieku, kiedy na rynek wprowadzono produkt o nazwie Dichan. Dichan składał się z azotynu dicykloheksyloaminy, który został opisany jako inhibitor korozji w formie pary. Miał on ciśnienie wystarczające do emisji cząsteczek hamujących korozję do otaczającej przestrzeni. Związek ten zaczęto nakładać na papier. Jednak z powodu wysokiego ciśnienia pary azotynów dicykloheksyloaminy okazało się, że VCI nie pozostaje na powierzchni papieru zbyt długo.

Odkryto również, że papier VCI miał tendencję do absorbcji wilgoci, co przyspieszało korozję w bezpośrednim kontakcie z metalem. To wszystko powodowało w sumie tyle samo szkód, co dobrego.

 

Firma Zerust/Excor pierwszym producentem opakowań VCI

Z tego względu producenci VCI poszukiwali nowej, bezpiecznej i skutecznej formuły. W 1979 r. firma Northern Technologies International Corporation (NTIC) wprowadziła dwie znaczące innowacje. NTIC nie tylko zdołało wprowadzić na rynek zupełnie nowy VCI, ale było również w stanie z powodzeniem zaaplikować ten dodatek do folii.

Na początku lat osiemdziesiątych NTIC zaczęło oferować również papier antykorozyjny VCI, co pozostawiło klientom pytanie: jakie zalety/wady ma folia antykorozyjna VCI w porównaniu z papierem antykorozyjnym VCI? Chcielibyśmy ten temat przybliżyć.

 

Jakie są zalety folii VCI?

  • Zapewnia lepszą barierę dla wilgoci w porównaniu z papierem VCI. Obniża szybkość przenikania warunków zewnętrznych do opakowania co mogłoby powodować korozję.
  • Folia VCI jest łatwa w użytkowaniu. Metalowe części umieszczamy po prostu w worku wykonanym z folii antykorozyjnej lub skrzyni wyłożonej takim workiem. Przedmioty można również łatwo wyjąć z opakowania. Folia VCI jest zazwyczaj półprzezroczysta, a elementy można zobaczyć przez opakowanie, dzięki czemu mamy ułatwioną możliwość inspekcji przesyłki w każdym momencie przechowywania lub transportu.
  • Folia VCI chroni metalowe detale przed kurzem i zanieczyszczeniami. Typowa folia zapewniają podobne korzyści, jednak nie zapewnia ochrony przed korozją.
  • Długi czas działania folii VCI. Ten czas może się różnić w zależności od producenta, ale zazwyczaj folię VCI możemy przechowywać w oryginalnym opakowaniu przez okres do pięciu lat.

 

Folia antykorozyjna VCI

Folia antykorozyjna VCI

Jakie są zalety papieru VCI?

  • Dużo szybsza emisja molekuł VCI w opakowaniu.
  • Papier VCI jest tańszy niż folia VCI.
  • Papier VCI można łatwo formować wokół metalowych części.
  • Papier VCI zapewnia amortyzację, co stanowi ochronę mechaniczną części podczas transportu.

 

Papier antykorozyjny VCI na roli

Który produkt wybrać?

Dla różnych zastosowań będzie odpowiedni inny produkt. Folia antykorozyjna VCI jest najczęściej stosowana w formie worka VCI dobranego do opakowania np. skrzyni lub kartonu. Papier antykorozyjny VCI najczęściej wykorzystujemy jako przekładkę pomiędzy detalami.

Dobrą wiadomością jest to, że możemy łączyć papier antykorozyjny VCI z folią antykorozyjną VCI i wykorzystać zalety każdego z nich. Dla przykładu, pojemnik może być wyłożony workiem VCI, a poszczególne części owinięte w papier VCI, aby stabilizować je podczas transportu. Łączenie tych materiałów zwiększa również ilość VCI i zapewnia lepszą ochronę antykorozyjną wszystkich detali w opakowaniu.

 

Papier VCI i folia VCI użyta razem w opakowaniu

Papier VCI i folia VCI użyta razem w opakowaniu

 

 Bezpłatne doradztwo techniczne Zerust/Excor

Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, zawsze możesz liczyć na pomoc naszych doświadczonych doradców technicznych. Misją firmy Excor jest dostarczanie odpowiednich produktów, procesów i procedur, aby wdrożyć najlepsze i najbardziej opłacalne rozwiązanie pakowania antykorozyjnego. Zapraszamy do kontaktu!

 

 

 

Kontakt w sprawie artykułu i produktów:

Zapytaj specjalistę o ten artykuł

Formularz produktowy