Czy możemy stosować opakowania VCI z pochłaniaczami wilgoci?

03.02.2021

 

Opakowania VCI i pochłaniacze wilgoci mają to samo zadanie – chronić metal przed korozją. Różnią się jednak sposobem działania. Czy możemy użyć ich jednocześnie, aby zwiększyć ochronę antykorozyjną naszych produktów?

Jak działa opakowanie VCI?

 

Działanie VCI polega na osadzeniu się warstwy bezwonnych i bezbarwnych molekuł na powierzchni metalu. Molekuły uwalniają się z powierzchni szczelnie zamkniętego opakowania np. worka VCI i osiadają na powierzchni metalu tworzą hydrofobową warstwę hamującą reakcje elektrochemiczne powodujące korozję. Powierzchnie zabezpieczone molekułami VCI mają zapewnioną długotrwałą ochronę przed rdzą nawet do 5 lat. Po wyjęciu metalu z opakowania jest on gotowy do dalszego użycia lub obróbki.

 

torebka z folii antykorozyjnej VCI

 

Jak działają pochłaniacze wilgoci?

 

Zawartość pochłaniacza wilgoci to mieszanki specjalnych materiałów umieszczonych w torebkach, których struktura pozwala na swobodne przenikanie-wchłanianie przez nie wilgoci, lecz nie wydostawanie się jej na zewnątrz. Pochłaniacze mają za zadanie absorbować wilgoć z otoczenia, zmniejszając ilość elektrolitu w opakowaniu. Dzięki temu chronią metal przed korozją.

 

pochłaniacz wilgoci

Jak stosować pochłaniacze wilgoci?

 

Inna kwestia to prawidłowe stosowanie pochłaniaczy wilgoci. W jaki sposób coś tak prostego w działaniu możemy użyć niewłaściwie? A jednak, źle użyty pochłaniacz może przyspieszyć proces korozji.  Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na skuteczność środka osuszającego. Dwa najważniejsze to: sposób przechowywania pochłaniacza oraz prawidłowe umieszczanie go wewnątrz opakowania.

Większość z nas była w zakładzie produkcyjnym i widziała pojemniki z pochłaniaczami stojące na stanowisku roboczym bez przykrycia. Brak odseparowania środka osuszającego od otoczenia powoduje, że zaczyna on wchłaniać wilgoć. W zależności od warunków wewnątrz budynku, żywotność i skuteczność pochłaniacza może być znacznie obniżona, zanim zostanie on umieszczony w opakowaniu. Prostym rozwiązaniem, które pozwala prawidłowo przechowywać i obchodzić się ze środkiem osuszającym, jest szczelne zamykanie pojemnika z pochłaniaczami.

 

 

 

Bardzo ważne jest również odpowiednie umieszczenie pochłaniacza w opakowaniu. Środek osuszający NIE może stykać się bezpośrednio z niezabezpieczonym metalem. Gdyby miał taki kontakt, wilgoć którą wchłania z otoczenia, mógłby przekazać na powierzchnię metalu. Większe stężenie wilgoci w miejscu styku może przyspieszyć korozję.

 

 

Razem, czy osobno?

 

Produkty VCI i pochłaniacze wilgoci możemy stosować jednocześnie, ponieważ ich działanie nie koliduje ze sobą. VCI nie powstrzyma działania pochłaniacza, zaś pochłaniacz nie powstrzyma emisji VCI.

Łączenie działania opakowań antykorozyjnych VCI z pochłaniaczami jest często wykorzystywane w dalekich transportach np. morskich, gdzie panują ciężkie warunki (zmiany temperatury, wysoka wilgotność). W takich sytuacjach połączenie działania tych dwóch produktów daje nam lepszą ochronę antykorozyjną i pewność, że nasz produkt zostanie dostarczony w dobrym stanie.

Kontakt w sprawie artykułu i produktów:

Zapytaj specjalistę o ten artykuł
Leave this field blank