Papier VCI – przykłady zastosowań

16.07.2021
Odkuwki metaowe i papier antykorozyjny

Papier VCI jest jednym z najpopularniejszych materiałów opakowaniowych zawierających w sobie lotne inhibitory korozji. Służy głównie do zabezpieczania obrabianych elementów metalowych przed korozją i wpływem agresywnych warunków atmosferycznych. Można go stosować na wiele różnych sposobów. To, w jaki sposób najkorzystniej go używać, aby skutecznie ochronił Twoje detale przed korozją, przedstawimy w poniższym artykule.

Papier jako przekładka

Papier antykorozyjny VCI najczęściej wykorzystywany jest w formie przekładek. Mają one za zadanie chronić elementy metalowe ułożone piętrowo na palecie, przed bezpośrednim kontaktem z materiałem organicznym, takim jak np. karton czy tektura. Bezpośredni kontakt może doprowadzić do korozji na styku kartonu z powierzchnią metalu.

element metalowy korozja stykowaślad korozji po elemencie metalowym

 

Papier emituje lotne inhibitory korozji, które oddziałują bezpośrednio na elementy leżące na nim i zapewnia odpowiednią ilość VCI dla przestrzeni ograniczonej przekładkami. W zależności od sposobu zapakowania elementów, papier antykorozyjny VCI powinien znajdować się pod leżącymi detalami. Jeżeli komponenty mocno dociskają tekturową przekładkę na elementy leżące na niższej kondygnacji, można zastosować papier z obu stron. Do takiego zastosowania polecamy papier o niższej gramaturze, np. 40g/m2.

Papier antykorozyjny VCI powinien działać dwustronnie, aby zredukować ryzyko pomyłki. Jeżeli papier działa jednostronnie i operator pakujący odwróci go stroną aktywną w stronę kartonowej przekładki zamiast w stronę metalowych elementów, może to zredukować lub uniemożliwić działanie antykorozyjne VCI.

 

Arkusze papieru VCI jako przekładka między detalami

 

Zawijanie elementów w papier antykorozyjny VCI

Najprostszym sposobem ochrony metali jest zawinięcie komponentu, który chcemy ochronić, ciasno za pomocą arkusza papieru antykorozyjnego. W ten sposób przygotowany pakunek umożliwia rozprzestrzenianie się lotnych inhibitorów korozji VCI i skuteczną ochronę antykorozyjną. Elementy można zawijać pojedynczo lub np. w pakietach po kilka sztuk. Takie rozwiązanie jest ekonomiczne (papier jest jednym z najtańszych materiałów opakowaniowych VCI), ale ma jedną zasadniczą wadę – papier potrafi się rwać co może doprowadzić do zwiększonego zużycia materiału. Jest też nieprześwitujący, przez co trudno ocenić stan elementu znajdującego się w środku.

Kręgi blachy pakowane w papier VCI

Papier antykorozyjny VCI jako pochłaniacz wilgoci

Nieoczywistym zastosowaniem papieru VCI jest użycie go jako delikatnego pochłaniacza wilgoci. Delikatnego, ponieważ nie posiada on takich zdolności absorpcyjnych jak np. glinka bentonitowa czy silica gel, ale skutecznie poradzi sobie z kondensacją pary wodnej przy zwiększonej wilgotności powietrza.

Inne zastosowania antykorozyjne (i nie tylko) papieru VCI

  • Użycie papieru antykorozyjnego o zwiększonej gramaturze (powyżej 100g/m2, np. papier krepowy). pozwala zabezpieczyć delikatne komponenty metalowe przed zarysowaniami i uszkodzeniami w trakcie transportu.
  • Dodatkowa warstwa polietylenu, którą możemy dodatkowo powlec papier, zwiększy jego wytrzymałość mechaniczną.

 

 

Informacje, które powinieneś znać, jeżeli korzystasz z papieru antykorozyjnego VCI w swojej firmie.

  • Papiery antykorozyjne VCI w większości nadają się do recyklingu i są ekologiczne.
  • Okres emisji lotnych inhibitorów korozji VCI wynosi od 1 – 2 lat, w zależności od zastosowanego rodzaju inhibitorów korozji.
  • Dostępne rozmiary papieru to: 780mm, 1000mm i 1560mm. Papier może być cięty na arkusze o dowolnych wymiarach.
  • Dostępne gramatury papieru to: 40g/m2, 70g/m2, 100g/m2 (dla papieru powlekanego PE), oraz 180g/m2 (papier krepowy).

 

Kontakt w sprawie artykułu i produktów:

Zapytaj specjalistę o ten artykuł
Leave this field blank