Mycie i odrdzewianie komponentów metalowych

06.04.2020

Czyszczenie części jest niezbędnym etapem procesu produkcyjnego, ponieważ komponenty metalowe w procesie produkcyjnym zanieczyszczają się olejami, chłodziwami lub innymi płynami technologicznymi. Pozostałości te mogą zapobiegać przyczepności powłok, farb i przyspieszać korozję, jeśli nie zostaną odpowiednio usunięte. Producenci rozumieją znaczenie dostarczania czystych części w procesie łańcucha dostaw, ale rozumieją również, jak ważne jest posiadanie opłacalnych rozwiązań odtłuszczających. Chociaż faktyczny proces czyszczenia jest kosztem dla producentów, koszt ten jest minimalny w porównaniu z kosztem przeróbki lub konieczności reprodukcji nowych części z powodu odrzuconej przesyłki. Dlatego producenci stosują różne procesy czyszczenia, w zależności od produkowanej części metalowej.

Typowe procesy czyszczenia obejmują:

  • zanurzenie w detergencie,
  • czyszczenie natryskowe,
  • obróbka strumieniowo-ścierna,
  • czyszczenie ultradźwiękowe.

Zerust®/Excor® oferuje szeroką gamę produktów, które dodatkowo usprawniają procesy czyszczenia, skracając całkowity czas i wydajność procesu, zwiększają przyczepność powierzchni, a także zapewniając dodatkową ochronę przed korozją podczas transportu lub przechowywania. Poniżej znajdziesz zalecane produkty Zerust®/Excor®, które usprawnią każdy z  procesów czyszczenia i zapewnią oszczędności kosztów poprzez zmniejszenie robocizny, kosztów przeróbek i minimalizację odrzucanych części.

Podstawy procesu mycia

 

 

Skuteczne czyszczenie lub mycie powierzchni podłoża zależy od czterech czynników określonych przez Koło Sinnera, tj. chemii, temperatury, czasu i oddziaływania mechanicznego:

  • Chemia – w rozumieniu stosowanych środków czyszczących, które pomagają w rozkładzie składników zanieczyszczenia, a tym samym ułatwiają usuwanie zanieczyszczeń z powierzchni. Detergenty zawarte w środkach czyszczących poprawiają zwilżenie i zdolność przenoszenia zanieczyszczeń przez wodę. Oznacza to, że można zapobiegać nowym osadom brudu na czyszczonych powierzchniach. Wybór środka czyszczącego i zastosowanego stężenia koncentruje się na usuwanym zabrudzeniu, strukturze czyszczonego materiału oraz jakości wody używanej do usuwania zanieczyszczeń.
  • Temperatura – Wysokie temperatury mogą przyspieszyć procesy fizyczne, chemiczne i enzymatyczne, a tym samym sprzyjać usuwaniu zanieczyszczeń. Zbyt wysokie temperatury mogą jednak zmniejszać aktywność enzymów.
  • Czas – Wydłużony czas reakcji roztworu czyszczącego ułatwia usuwanie zabrudzeń z powierzchni i silniejszemu rozkładowi chemicznemu składników brudu.
  • Mechanika – Zastosowanie środków mechanicznych, takich jak szczotki lub strumienie wody pod ciśnieniem, umożliwia pokonanie sił wiązania między zanieczyszczeniem a powierzchnią, dzięki czemu można je łatwiej usunąć.

Jeżeli którykolwiek z parametrów zostanie zmieniony, wpłynie to na zmianę co najmniej jednego innego parametru. Oznacza to, że dłuższy czas reakcji jest konieczny, jeśli na przykład stężenie lub temperatura są niższe w procesie mycia. Zredukowany parametr jest zatem kompensowany przez wzrost jednego lub więcej innych parametrów. Oprócz  wyżej wymienionych decydujący jest rodzaj usuwanego brudu, jakość czyszczonej powierzchni i materiał czyszczonych przedmiotów oraz dostępna jakość wody.

Rodzaje mycia

Mycie zanurzeniowe

 

Imersyjne środki czyszczące są zaprojektowane tak, aby były mocnymi, wydajnymi i ekonomicznymi związkami do usuwania zabrudzeń i odtłuszczania powierzchni. Są one specjalnie opracowane, by skutecznie usuwać płyny do obróbki metali, smary do formowania metali, zgorzelinę, ciężkie zabrudzenia i brud, a także oleje i smary z metali żelaznych i nieżelaznych oraz powiązanych stopów.

Zerust®/Excor® oferuje gamę produktów o nazwie AxxaWash ™ NW-10 / NW-12, które dezaktywują zanieczyszczenia jonowe i zapobiegają korozji błyskawicznej po czyszczeniu. Te środki czyszczące Zerust®/Excor® można stosować w konwencjonalnym sprzęcie do czyszczenia natryskowego, a także w urządzeniach wysokociśnieniowych.

 

Mycie ciśnieniowe

 

Mycie ciśnieniowe polega na użyciu wysokociśnieniowego strumienia wody w celu usunięcia zanieczyszczeń z elementów o większej powierzchni. Objętość mechanicznej myjki ciśnieniowej jest wyrażana w galonach lub litrach na minutę, często zaprojektowanej w pompie i niezmiennej. Ciśnienie wyrażone w paskalach lub barach jest projektowane w pompie, ale można je zmieniać poprzez regulację zaworu odciążającego. Dostępne są maszyny, które wytwarzają ciśnienia od 750 do 30 000 psi (5 do 200 MPa) lub więcej.

Posiadamy w swojej ofercie produkty dedykowane do wysokociśnieniowych urządzeń czyszczących:

AxxaWash ™ NW-10 – Alkaliczny środek czyszczący, który dezaktywuje typowe zanieczyszczenia anionowe wywołujące korozję i zapobiega korozji błyskawicznej po czyszczeniu.

AxxaWash ™ NW-12 – Alkaliczny środek czyszczący, który dezaktywuje typowe anionowe zanieczyszczenia wywołujące korozję i zapewnia krótkoterminowe zapobieganie korozji po czyszczeniu.

AxxaClean ™ 2048 Spray and Brush-on – Środek do usuwania rdzy na bazie kwasu organicznego. Bezpieczny dla operatorów i środowiska.

AxxaClean ™ 3048 Brush-On – Środek do usuwania rdzy na bazie fosforu.

AxxaClean ™ CR-20 – Szybkie, bardzo skuteczne usuwanie węgla.

 

Obróbka strumieniowo – ścierna

 

Obróbka strumieniowo – ścierna, inaczej hydropiaskowanie, jest wydajną i ekonomiczną w użyciu metodą czyszczenia i usuwania produktów korozyjnych. Hydropiaskowanie to proces natryskiwania wody pod ciśnieniem w połączeniu ze środkami ściernymi, takimi jak piasek, szkło, granat lub nawet zmielone łupiny orzechów. Metoda nadaje się do skutecznego usuwania powłok, zanieczyszczeń, korozji i pozostałości z twardych powierzchni.

Do powyższych zastosowań rekomendujemy użycie dodatku antykorozyjnego AxxaVis ™ WBA-10, który przeciwdziała korozyjnym anionom na powierzchniach metalowych, zapewniając jednocześnie hamowanie korozji błyskawicznej, aby chronić powierzchnie metalowe po czyszczeniu przez dłuższy czas. AxxaVis ™ WBA-10 może być stosowany do twardej wody.

 Czyszczenie ultradźwiękami

 

Myjki ultradźwiękowe zostały opracowane tak, aby były wysoce wydajne i bardzo ekonomiczne. Z założenia myjki ultradźwiękowe generują kawitację w całym roztworze, emitując fale ultradźwiękowe, pomagając w rozpuszczeniu zanieczyszczeń bez użycia dysz wysokociśnieniowych. Myjki ultradźwiękowe zostały opracowane specjalnie do tej formy pracy z zaawansowanymi technologicznie dodatkami detergentowymi zaprojektowanymi do usuwania prostych olejów, olejów rozpuszczalnikowych, smarów do obróbki metali, płynów i chłodziw do obróbki metali, związków polerujących, mydeł wapniowych, wosków, smarów, zanieczyszczeń metalicznych z powierzchni metali żelaznych i nieżelaznych. Składają się z silnych właściwości zwilżających, rozluźniających i dyspergujących w celu szybkiego, skutecznego usuwania zabrudzeń w niskich temperaturach roboczych i krótszych czasach ekspozycji, pozwalają na zwiększenie szybkości produkcji przy jednoczesnym obniżeniu kosztów operacyjnych.

Zerust®/Excor® dla tego typu myjek oferuje:

AxxaWash ™ NW-10 – Alkaliczny środek czyszczący, który dezaktywuje typowe zanieczyszczenia anionowe wywołujące korozję i zapobiega korozji błyskawicznej po czyszczeniu.

AxxaClean ™ 2048 – Środek do usuwania rdzy na bazie kwasu organicznego. Bezpieczny dla operatorów i środowiska.

AxxaClean ™ 3048  – Środek do usuwania rdzy na bazie fosforu.

AxxaClean ™ CR-20 – Szybkie, bardzo skuteczne usuwanie węgla.

Niezależnie od tego, jaki proces czyszczenia stosuje Twoja firma, Zerust®/Excor® może ci pomóc, zwiększając ochronę antykorozyjną twoich wyrobów metalowych. Przeanalizujemy aktualny stan twoich potrzeb w zakresie zarządzania korozją i będziemy współpracować z Tobą i Twoim zespołem w celu wdrożenia najlepszego i najbardziej opłacalnego rozwiązania antykorozyjnego. Pracownicy Zerust®/Excor®  mogą dokonać szczegółowej analizy bieżącego procesu, w tym kontroli płynów, kontroli procesów antykorozyjnych i kontroli procesu pakowania. Naszą misją jest dostarczanie odpowiednich produktów, procesów i procedur, aby zapewnić osiągnięcie pożądanych rezultatów.

Kontakt w sprawie artykułu i produktów:

Zapytaj specjalistę o ten artykuł
Leave this field blank