Jak dobrać pochłaniacze wilgoci do opakowania?

15.07.2019

Aby zabezpieczyć metal przed wpływem warunków zewnętrznych i korozją, najlepiej umieścić go w wydzielonym środowisku. Możemy to osiągnąć, stosując np. worek z folii antykorozyjnej VCI. W przypadku bardzo agresywnych warunków taka osłona może jednak nie wystarczyć. Jednym z produktów,  którym możemy zwiększyć ochronę metalu, jest pochłaniacz wilgoci. Często nasi klienci pytają, który produkt powinni użyć. Poniżej postaram się opisać, jakich danych potrzebujemy od klienta, aby dobrać absorbent do opakowania.

Producent każdego wyrobu powinien określić, jaka jest oczekiwana dla danego wyrobu wartość RH (wilgotność względna) w czasie transportu i magazynowania. Wiemy, że dla wyrobów metalowych taką graniczną wartością RH, przy której pojawiają się punkty korozyjne to 40%, w przypadku elektroniki należy zachować RH na poziomie 10 – 15%.

Dla przykładu, pakujemy wyroby w warunkach 85% RH oraz 250C, a chcemy w środku przesyłki utrzymać 15% RH, to znaczy, że z jej wnętrza należy usunąć taką ilość wilgoci, która pozwoli obniżyć RH z poziomu 85% do oczekiwanego pułapu 15%.

Jednak nie ma idealnych materiałów opakowaniowych i każdy z nich przepuszcza wilgoć. Dlatego producenci tych artykułów określają tzw. współczynnik przenikania wilgoci (WVTR) podawany w g/m2/dobę. Określa on ile gram wilgoci przenika przez 1 m2 opakowania w ciągu 24 godzin. Znając ten współczynnik oraz czas, w jakim wyrób ma podlegać ochronie, możemy wyliczyć ile wilgoci należy usunąć, aby utrzymać RH na określonym poziomie.

Podsumowując, by określić ile potrzeba pochłaniaczy wilgoci do określonego projektu, musimy znać następujące parametry:

  • warunki, w jakich będą pakowane wyroby – są one zmienne w zależności od pory roku, dlatego przyjmujemy te mniej korzystne i odgórnie decydujemy, że jest to 85% RH oraz 250C,
  • jaki materiał będzie stosowany podczas pakowania np. folia antykorozyjna VCI,
  • WVTR (współczynnik przenikania wilgoci),
  • wymiary opakowania,
  • wymagany czas ochrony.

Mając te dane od klienta, doradcy techniczni firmy EXCOR, są w stanie policzyć, ile wilgoci należy usunąć z opakowania, aby w określonym czasie utrzymać RH na poziomie zakładanym lub innym podanym przez producenta/eksportera.

Jako ciekawostkę podam jeszcze informację, że papier antykorozyjny VCI również może pełnić funkcję pochłaniacza w opakowaniu. Absorbuje wilgoć i dzięki odpowiedniemu PH, nie przenosi jej na powierzchnię metalu. Jest on też dodatkowym nośnikiem lotnych inhibitorów korozji, dzięki czemu zwiększa ochronę antykorozyjną w czasie transportu i przechowywania wyrobu.

Kontakt w sprawie artykułu i produktów:

Zapytaj specjalistę o ten artykuł

Formularz produktowy

Leave this field blank