Zerust ActivPak – zastosowanie produktu w ochronie antykorozyjnej oczyszczalni ścieków

18.02.2020

Warunki panujące w zbiornikach, komorach fermentacyjnych i pomieszczeniach  oczyszczalni ścieków są skrajnie trudne. Występujące tam czynniki mają destrukcyjny wpływ zarówno na same budynki, jak i wszystkie zamontowane w nich instalacje.

Środowisko to przyczynia się przede wszystkim do rozwoju korozji, głównie z uwagi na obecność siarkowodoru, który znacząco przyspiesza niszczenie betonu oraz metali. Ponadto, silne i stałe przepływy wody, a także znajdujące się w niej ciała stałe, które ocierając się podczas przepływu o ściany i dno zbiorników oraz kanałów, wywołują zjawisko abrazji (zużycia ściernego powierzchni), prowadzące do licznych mikrouszkodzeń. Co więcej, znaczący wpływ na tempo postępujących zmian ma także amplituda temperatur, zwłaszcza w komorach fermentacyjnych. Pod wpływem okresowych zmian temperatury, ich ściany są poddawane dużym naprężeniom, w wyniku których powstają pęknięcia i rysy. Wszystko to sprawia, że skuteczne zabezpieczenie takich miejsc przed korozją jest niezwykle trudne.

W dzisiejszym artykule przedstawimy Państwu statyczne rozwiązanie dla korozji powstającej pod wpływem działania siarkowodoru w oczyszczalniach ścieków, opracowane na podstawie testów przeprowadzonych przez Zerust/Excor.

Podczas badań wykorzystaliśmy nasz autorski produkt AcitvPak, stworzony z myślą o ochronie antykorozyjnej instalacji pracujących w ekstremalnie trudnych warunkach.

Badaniom podlegały przede wszystkim elektroniczne układy sterujące, które w takich miejscach zwykle zawodzą przedwcześnie.

Zanim jednak opiszemy Państwu przebieg testów i przedstawimy osiągnięte wyniki, wyjaśnimy w kilku zdaniach czym jest Zerust ActivPak oraz powiemy, w jakich przypadkach produkt się sprawdzi, jako ochrona antykorozyjna.

Zerust ActivPak – opis produktu

Zerust ActivPak to specjalna mieszanka antykorozyjna dostępna w formie proszku umieszczonego w papierowej torebce. Mieszanina została wzbogacona o innowacyjne inhibitory FCI (flash corrosion inhibitors), które uwalniając się, tworzą na powierzchni elementów niewidzialną warstwę, zapewniającą solidną ochronę przed korozją. Warto dodać, że otulina ta jest bezpieczna dla detali i nie pozostawia żadnych śladów na ich powierzchni.

Największą zaletą produktu jest jego uniwersalność. ActivPak doskonale sprawdza się zarówno, jako wsparcie dla standardowej ochrony z wykorzystaniem materiałów opakowaniowych VCI, jak i samodzielne rozwiązanie. Należy jednak pamiętać, że rozmiar saszetki ActivPak musi być dostosowany do objętości chronionej powierzchni.

Metoda ta najlepiej sprawdza się, jako ochrona elementów stalowych oraz przestrzeni zamkniętych, np. szaf elektrycznych pracujących w zakładach o dużym stężeniu agresywnych gazów wywołujących korozję, takich jak oczyszczalnie ścieków.

Korozja w budynku komory fermentacyjnej testy

Pierwsza próbka kontrolna została umieszczona w małej szafie kontrolnej, pamiętając, że ActivPak nie powinien mieć bezpośredniego kontaktu z wyrobami pokrytymi miedzią, mosiądzem lub cynkiem.

 

Test pierwszy: miedziany panel bez ochrony antykorozyjnej został przytwierdzony w dolnej części szafy o pojemności 0,19 m³ po lewej stronie. Następnie drzwi zostały zamknięte i ponownie otwarte dopiero po 3 dniach.

Wynik przedstawiamy na poniższych fotografiach:

Original

After 3 days

Pod wpływem siarkowodoru miedziany panel poważnie skorodował. Widać to po wyraźnym zabarwieniu płytki na czarno.

Test drugi: wewnątrz szafy zostały zamocowane dwa miedziane panele, tym razem w środkowej części, natomiast na dole szafy umieszczono ActivPak. Drzwi także zostały zamknięte na 3 dni.

Poniżej zestawienie wyników z obu testów:

Clean Panel; Control Panel; P1 after 3 days with ActivPak; P2 after 3 days with ActivPak

Zmiany w kolorze patyny pokazują efekty działania składników chemicznych  zawartych w Zerust ActivPak, które tworzą warstwę ochronną. Test potwierdza 10-krotną redukcję korozji miedzi przy użyciu ActivPak w środowisku o wysokiej H2S.

Druga próbka kontrolna została umieszczona w dużym elektrycznym panelu sterowania.

Wypolerowany miedziany panel został umieszczony w obszarze H2S budynku komory fermentacyjnej w oczyszczalni ścieków, w pobliżu panelu sterowania nagrzewnicą. Następnie, przez 4 dni co godzinę panel kontrolny był fotografowany.

Warto dodać, że objętość powyższej szafy sterowniczej wynosi 6 metrów sześciennych, ale jest ona podzielona na sekcje z osobnymi drzwiami i ścianami. Wszystkie sekcje mają wycięcia w zakresie od 2 do 6 cali, służące do przeprowadzenia przewodów, które biegną w całej szafie.

Test polegał na sprawdzeniu skuteczności produktu antykorozyjnego Zerust ActivPak, poprzez rozmieszczenie miedzianych paneli w trzech różnych sekcjach szafy. W pierwszej próbie miedziane panele zostały umieszczone w szafie bez ochrony VCI, natomiast w drugiej z zastosowaniem produktu ActivPak:

  • w górnej sekcji o pojemności 0,19 m³, w środkowej części szafy został umieszczony jeden panel oraz jeden ActivPak;
  • w środkowej sekcji o pojemności 0,57 m³, po prawej stronie szafy zostały umieszczone dwa panele i jeden ActivPak;

Wygląd paneli bez ochrony ActivPak po 3 dniach:

Original; Right; Top Middle

Ten panel znajdował się ok. 7,5 m od tego z małej szafy i był lepiej wentylowany w porównaniu z 1 dniem w małej próbce kontrolnej.

Wygląd panelu umieszczonego w sekcji środkowej na górze szafy:

Original; Top Middle Control; Top Middle 3 days with ActivPak

 

Wyniki wyglądają bardzo podobnie do tych osiągniętych w małej szafie sterowniczej. Załóżmy, że ten obszar, pomimo iż miał otwory na przewody, był chroniony tak samo, jak obszar uszczelniony, co oznacza minimalny przepływ powietrza. Objętość tego obszaru wynosiła 0,15 m³.

Wygląd paneli umieszczonych w środkowej sekcji po prawej stronie:

Original; Control; Right P1 with ActivPak; Right P2 with ActivPak

Panel nr 1 nie wykazuje zmian w stosunku do panelu kontrolnego. Panel nr 2 natomiast pokazuje zmiany na poziomie minimalnym w stosunku do kontrolnego. Ta przestrzeń miała pojemność 0,57 m³, więc można dojść do wniosku, że ochrona antykorozyjna była niewystarczająca. Potwierdzeniem tej tezy jest panel nr 2, który miał pewną ochronę (znajdował się najbliżej ActivPak) i panel nr 1, który nie posiadał ochrony (znajdował się najdalej od ActivPak).

Przeprowadziliśmy także test środowiska H2S. Badanie wykonaliśmy za pomocą miedzianego panelu umieszczonego w akwarium.

 

Na dwóch bokach akwarium zostały wywiercone otwory, które miały umożliwić przepływ powietrza. Chodziło o symulację przepływu w przeciętym panelu sterowania. W akwarium umieściliśmy także saszetkę Zerust ActivPak i całość pozostawiliśmy na 4 dni, robiąc zdjęcia kontrolne panelu co godzinę. Wynik potwierdził skuteczność produktu. Zaledwie 3g ActivPak wystarczyły, by ochronić przed korozją miedziany panel w środowisku H2S.

0 hours

1 day

2 days

3 days

Osiągnięte rezultaty można przedstawić także w następujący sposób:

1/3 dnia bez ochrony ActivPak = 30 dniom z ochroną ActivPak

Czwartą próbkę umieściliśmy w szczelnej szafie sterowniczej. Tego typu szafy w większości oczyszczalni znajdują się w najbardziej korozyjnym środowisku.

 

Podczas testu wykorzystaliśmy miedziany panel, saszetkę ActivPak oraz data logger (rejestrator danych).

 

Wynik testu przedstawiamy poniżej:

 

Podsumowanie

Przeprowadzone testy udowodniły, że Zerust ActivPak zapewnia skuteczną i szybko działającą ochronę antykorozyjną w bardzo trudnych warunkach. Jego unikalna formuła chroni przed kwaśnymi gazami i zanieczyszczeniami, dlatego doskonale sprawdza się do ochrony detali umieszczonych w szafach sterowniczych podczas pracy w agresywnych środowiskach.

Używając woreczków Zerust ActivPak o odpowiedniej wielkości, można zapewnić szybką ochronę antykorozyjną, ograniczającą rdzewienie nawet zanieczyszczonych części w skrajnie trudnych warunkach.

Pakiety ActivPak oferują nowatorską technologię VCI w połączeniu z FCI do ochrony metali żelaznych i aluminiowych w zamkniętych przestrzeniach. Kombinacja ta działa już po kilku minutach, chroniąc zarówno przed korozją błyskawiczną, jak i długotrwałą dzięki postępującej chemii VCI.

Aby dobrać wielkość saszetek ActivPak do ochrony przed korozją Państwa detali, zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami technicznymi.

 

 

Kontakt w sprawie artykułu i produktów:

Zapytaj specjalistę o ten artykuł
Leave this field blank