Jak stosować folie antykorozyjne VCI? 6 prostych kroków.

24.10.2019

Jak stosować folie antykorozyjne VCI? 6 prostych kroków

Musisz wiedzieć, że korozja często zaczyna się już w trakcie pakowania części. Opakowania takie jak folie antykorozyjne VCI mogą spowolnić korozję, ale jej nie zatrzymają. Brak zabezpieczeń antykorozyjnych oznacza stracony czas, niedotrzymanie terminów i przestój w łańcuchu dostaw. Do tego utrata lub przeróbka skorodowanych przedmiotów jest bardzo kosztowna.

Jeżeli jeszcze nie wiesz, co to takiego folie antykorozyjne VCI i jak działają, to takie opakowania działają poprzez emisję cząsteczek (lotne inhibitory korozji), które hamują procesy powodujące korozję. Tworzą one cienką warstwę ochronną na powierzchni metalu. Ta niewidoczna dla oka bariera, ma własności hydrofobowe i zapobiega działaniu wilgoci oraz czynników środowiska na wierzchnie warstwy metali. Opakowania VCI występują w wielu wariantach, są to m.in. folia antykorozyjna VCI, papier antykorozyjny VCI czy emitery VCI. Taka folia zapewni Twoim detalom skuteczne zabezpieczenie przed korozją nawet do 5 lat.

Dobra wiadomość jest taka, że istnieje kilka prostych kroków, które możesz wdrożyć, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia korozji. Oto wskazówki, o których powinieneś pamiętać, aby zmaksymalizować skuteczność folii antykorozyjnej VCI.

Noś czyste rękawiczki

Czy Twoi pracownicy używają rękawiczki? Ręce, a nawet brudne rękawiczki są źródłem wielu zanieczyszczeń powodujących korozję. Zaopatrz więc swoją załogę w takie zabezpieczenie jak czyste rękawice. Ważne jest także, by wymieniać je regularnie. Folia VCI i jej ochrona nie zadziała prawidłowo, jeżeli na powierzchni metalu pozostawisz odciski palców.

 

Pakuj tylko czyste i suche elementy

Woda i pozostałości po obróbce metali są głównymi źródłami korozji. Metal musi być suchy i wolny od zanieczyszczeń przed jego zapakowaniem, w przeciwnym razie łatwo skoroduje. Folia VCI ochroni Twoje detale, jeżeli wilgoć wykropli się z powietrza.

Folia VCI możne być użyta tylko do pakowania chłodnych metali.

Jeśli pakujemy komponenty metalowe w folie, które po procesie produkcyjnym są gorące, może to spowodować kondensację pary wodnej i powstanie korozji na powierzchni metalu. Dlatego należy odczekać, aż części osiągną taką samą temperaturę, jak temperatura otoczenia.

Folie antykorozyjne muszą być szczelnie zamknięte

VCI działa skutecznie tylko w zamkniętej przestrzeni, więc upewnij się, że opakowanie jest szczelne. Złóż je lub zwiń, a następnie zamknij przy pomocy taśmy wodoodpornej lub zgrzewarki. Wtedy ochrona zadziała prawidłowo.

Folie antykorozyjne muszą mieć odpowiednią powierzchnię aktywną.

Cząsteczki VCI muszą dotrzeć do powierzchni stali, aby ją chronić. W przypadku ciasno spakowanych części należy zwiększyć ilość VCI w opakowaniu. Można to osiągnąć, umieszczając dodatkowego „dawcę” VCI w środku. W tym celu sprawdzi się papier VCI, antykorozyjna folia lub emiter VCI, taki jak saszetki antykorozyjne ActivPack bądź kapsuła antykorozyjna. Nasz doradca techniczny pomoże w zaprojektowaniu odpowiedniego opakowania, które pozwoli uzyskać najlepszą ochronę antykorozyjną.

 

Unikaj kontaktu metalu z celulozą

Drewniane palety, czy kartony wykonane z tektury są częstym źródłem problemów związanych z korozją. Mogą zawierać wodę, kwasy i inne zanieczyszczenia powodujące rdzę. Aby zabezpieczyć metal przed korozją, odizoluj go od materiałów wykonanych z celulozy. Worki antykorozyjne lub przekładki z papieru antykorozyjnego VCI mogą być dobrą opcją.

Podsumowanie

Jeśli masz problem z korozją, chciałbyś zastosować lotne inhibitory korozji, nie wiesz jak dobrać pochłaniacze wilgoci i potrzebujesz wsparcia w tym zakresie, skontaktuj się z naszym doradcą technicznym. Pomoże Ci ocenić przyczyny i opracują najlepsze zabezpieczenia antykorozyjne dla Twojej firmy.

Kontakt w sprawie artykułu i produktów:

Zapytaj specjalistę o ten artykuł
Leave this field blank