6 prostych kroków zapobiegania korozji – blog Excor.pl

Musisz wiedzieć, że korozja często zaczyna się już w trakcie pakowania części. Opakowania antykorozyjne VCI mogą spowolnić korozję, ale jej nie zatrzymają. Korozja detali oznacza stracony czas, niedotrzymanie terminów i przestój w łańcuchu dostaw. Do tego utrata lub przeróbka skorodowanych przedmiotów jest bardzo kosztowna.

 

Dobra wiadomość jest taka, że istnieje kilka prostych kroków, które możesz wdrożyć, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia korozji.

 

  1. Noś czyste rękawiczki

Czy Twoi pracownicy używają rękawiczki? Ręce, a nawet brudne rękawiczki są źródłem wielu zanieczyszczeń powodujących korozję. Zaopatrz więc załogę pakującą części w czyste rękawice. Ważne jest także, by wymieniać je regularnie.

  1. Pakuj tylko czyste i suche elementy

Woda i pozostałości po obróbce metali są głównymi źródłami korozji. Metal musi być suchy i wolny od zanieczyszczeń przed jego zapakowaniem, w przeciwnym razie łatwo skoroduje.

  1. Pakuj w temperaturze pokojowej

Jeśli pakujemy detale, które są jeszcze ciepłe lub gorące, może to spowodować kondensację pary wodnej  i powstanie korozji na powierzchni metalu. Dlatego należy odczekać, aż części osiągną taką samą temperaturę, jak temperatura otoczenia.

 

Kolejne wskazówki dotyczą w szczególności użytkowników opakowań VCI. Takie produkty opakowaniowe działają poprzez cząsteczki (lotne inhibitory korozji), które hamują korozję. Tworzą one cienką warstwę ochronną na metalowej powierzchni. Ta niewidoczna dla oka bariera, ma własności hydrofobowe i zapobiega działaniu wilgoci oraz czynników środowiska na wierzchnie warstwy metali. Opakowania VCI występują w wielu wariantach, są to m.in. folie VCI, papiery VCI czy emitery VCI.

 

Oto trzy wskazówki, o których powinieneś pamiętać, aby zmaksymalizować skuteczność produktów opakowaniowych VCI.

 

  1. Szczelne zamkniecie opakowania

VCI działa skutecznie tylko w zamkniętej przestrzeni, więc upewnij się, że  opakowanie jest szczelne. Złóż je lub zwiń, a następnie zamknij przy pomocy taśmy wodoodpornej lub zgrzewarki.

  1. Użyj odpowiedniej „dawki” VCI

Cząsteczki VCI muszą dotrzeć do metalowej powierzchni, aby ją chronić. W przypadku ciasno spakowanych części należy zwiększyć ilość VCI w opakowaniu. Można to osiągnąć, umieszczając dodatkowego „dawcę” VCI w środku. W tym celu sprawdzi się papier VCI, folia VCI lub emiter VCI, taki jak saszetka ActivPack bądź kapsuła antykorozyjna. Nasz doradca techniczny pomoże w zaprojektowaniu odpowiedniego opakowania, które pozwoli uzyskać najlepszą ochronę antykorozyjną.

  1. Unikaj kontaktu metalu z celulozą

Drewniane palety, czy kartony wykonane z tektury są częstym źródłem problemów związanych z korozją. Mogą zawierać wodę, kwasy i inne zanieczyszczenia powodujące rdzę. Aby zabezpieczyć metal przed korozją, odizoluj go od materiałów wykonanych z celulozy za pomocą przekładki np. z folii VCI lub papieru VCI.

 

Jeśli masz problem z korozją i potrzebujesz bezpłatnego wsparcia w tym zakresie, skontaktuj się z naszym doradcą technicznym. Pomoże Ci ocenić przyczyny i opracuje najlepsze rozwiązanie zapobiegania korozji dla Twojej firmy.

Ostatnie wpisy na blogu


Materiały opakowaniowe VCI, dodatki i niestandardowe rozwiązania


Eco trend na rynku opakowań


Zerust ActivPak – zastosowanie produktu w ochronie antykorozyjnej oczyszczalni ścieków


Zerust Flange Savers – zastosowanie produktu w ochronie antykorozyjnej elementów rurociągów