Jaki inhibitor korozji wybrać?

12.01.2023
Pianka antykorozyjna VCI UNICO

Korozja jest to proces, w którym dochodzi do stopniowej degradacji materiałów. Taka sytuacja zachodzi na skutek działania czynników środowiska. Inhibitory korozji z kolei to substancje, które powstrzymują lub spowalniają procesy korozyjne. Z tego artykułu dowiesz się nieco więcej o tym środkach. Uzyskasz również odpowiedź na pytanie: jaki inhibitor antykorozyjny?

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o technologii VCI

VCI to skrót od Volatile Corrosion Inhibitor. VCI inhibitor to substancja lotna, która odpowiedzialna jest za powstrzymanie procesu korozyjnego. Tutaj należy zaznaczyć, że uwalnia się ona z nośnika, a jej cząsteczki osadzają się na zabezpieczonej powierzchni.

Zastosowanie technologii VCI

Technologię VCI wykorzystuje się w produkcji materiałów antykorozyjnych takich jak np. płyny antykorozyjne, czy folie. Inhibitor VCI zapewnia skuteczną ochronę metalowych elementów!

W jakich branżach najczęściej wykorzystywane są zabezpieczenia z inhibitorami vci?

Taka ochrona potrzebna jest we wszystkich branżach, które wykorzystują metalowe części, elementy i podzespoły. Najczęściej więc takie materiały stosowane są w przemyśle samochodowym, maszynowym, lotniczym, wojskowym i metalurgicznym. Zabezpieczenia z inhibitorami vci świetnie sprawdzą się także w magazynach i specjalistycznych sklepach. Przydatne są w transporcie morskim.

Jakie inhibitory wyróżniamy?

Inhibitory anodowe i katodowe

Odpowiadając na pytanie, jakie inhibitory wyróżniamy, należy w tym momencie wspomnieć o inhibitorach anodowych i katodowych. Te pierwsze działają w ten sposób, że hamują reakcję, która zachodzi na anodzie. Nazywane są też często precypitacyjnymi. Podobna sytuacja jest w przypadku katodowych. Spowalniają procesy, odbywające się na katodzie. Jaki inhibitor korozji? Są także inhibitory anodowo-katodowe, które hamują procesy katodowe i anodowe.

Inhibitory adsorpcyjne

O inhibitorach adsorpcyjnych można powiedzieć to, że nie tworzą one wiązania chemicznego z powierzchnią, a przylegają do niej. Są także krzemiany, czyli typ inhibitorów, którego działanie nie zostało jeszcze dobrze poznane. Mechanizm działania prawdopodobnie najbardziej zbliżony jest do inhibitorów adsorpcyjnych.

Inhibitory lotne

Jaki inhibitor antykorozyjny? Można wyróżnić również lotne inhibitory, które stosuje się w ten sposób, że otacza się chroniony element materiałem opakowaniowym nasączonym tego typu lotnymi związkami.

Jaki inhibitor korozji? Dlaczego warto zdecydować się na opakowania antykorozyjne z lotnymi substancjami?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zabezpieczenie elementów metalowych przed negatywnym działaniem np. korozji, jest zastosowanie opakowań antykorozyjnych. Wydzielają one substancje lotne, co powoduje to, że elementy, które są w nich przechowywane, docierają w stanie nienaruszonym do miejsca przeznaczenia.

Na jakiej zasadzie działają opakowania antykorozyjne?

Odpowiadając na pytanie, jakie inhibitory wyróżniamy, wymienione zostały lotne inhibitory korozji. Warto przypomnieć, że VCI to związki chemiczne, które ulatniają się z ciała stałego lub cieczy, a w następnej kolejności osadzają się na metalowych powierzchniach. Tym właśnie sposobem powstaje cienka warstwa ochronna!

Dwuetapowy mechanizm

W pierwszym etapie dochodzi do ulatniania się inhibitorów i ich dyfuzji wewnątrz opakowania. Cząsteczki przedostają się do wszystkich wnęk. Potem kondensują się na powierzchniach metalowych. Z kolei w drugim etapie jony inhibitorów rozpuszczają się w warstwie wilgoci przy powierzchni metalu. Następnie również przechodzą do niej. Tym sposobem tworzy się cienka powłoka.

Jakie są zalety stosowania lotnych inhibitorów korozji?

Jaki inhibitor korozji? To oczywiście lotny. Dlaczego? Dzięki temu, że inhibitory są lotne, doskonale nadają się do ochrony elementów trudno dostępnych. Należy także zaznaczyć, że zastosowanie technologii VCI pozwala na pominięcie dodatkowych procesów takich jak np. czyszczenie. Dużą zaletą jest to, że obecnie produkowane opakowania antykorozyjne są nietoksyczne i przyjazne dla środowiska.

Dlaczego warto zdecydować się na zakup produktów od Excor?

Excor działa w branży B2B. Swoje usługi kierujemy do firm, które produkują elementy metalowe, głównie dla branży automotive. W swojej ofercie mamy takie środki jak np. folie antykorozyjne VCI, chemiczne preparaty antykorozyjne, pochłaniacze wilgoci, czy dodatki antykorozyjne.

Płyny, smary i powłoki antykorozyjne VCI od Excor

Oferujemy np. płyny, które są najwyższej jakości. Mają szerokie zastosowanie. Można je zastosować do ochrony przed korozją elementów, które znajdują się wewnątrz, bądź części, działających w obiegu zamkniętym. Oleje oparte na inhibitorach korozji VCI są bezpieczne w zastosowaniu. Charakteryzują się także zwiększoną wchestronnością. Często też wykorzystywane są smary! Do jednych z najbardziej zaawansowanych powłok antykorozyjnych należy np. smar Zerust Axxanol Spray – G. To innowacyjny preparat antykorozyjny! Jego zaletą jest np. to, że nie jest trudny w użyciu.

Kontakt w sprawie artykułu i produktów:

Zapytaj specjalistę o ten artykuł
Leave this field blank