Co to są inhibitory korozji?

12.01.2023

Inhibitor korozji to specjalny środek chemiczny. Jego zadaniem jest ograniczenie szybkości, z jaką rozwija się korozja w materiałach instalacji. Złożony jest ze środków buforujących, biocydów oraz z organicznych i nieorganicznych inhibitorów korozji. Co to są inhibitory korozji? Więcej dowiesz się z tego artykułu.

Co to są inhibitory korozji?

Odpowiadając na pytanie, co to jest inhibitor, warto zaznaczyć, że to właśnie dzięki niemu powstaje warstwa o charakterze ochronnym. Inhibitor korozji hamuje przebieg procesów niszczenia instalacji. Jego funkcją jest konkretnie zmniejszanie szybkości postępowania korozji.

W jaki sposób działają inhibitory korozji?

Inhibitor korozji to środek chemiczny, którego działania polega na wytwarzaniu na powierzchni materiału adsorpcyjnej warstwy ochronnej. Wspomaga też proces pasywacji.

Poznaj znaczenie skrótu VCI

VCI to skrót od Volatile Corrosion Inhibitor, czyli lotny inhibitor korozji. Co to jest inhibitor? To już wiesz! To substancja lotna, która w sposób stopniowy uwalnia się ze swojego nośnika. Ów nośnikiem może być przykładowo opakowanie antykorozyjne. Cząsteczki zaczynają osadzać się na zabezpieczonej powierzchni.

Co koniecznie powinieneś dowiedzieć się o inhibitorach korozji?

Technologia VCI znalazła swoje zastosowanie np. w płynach antykorozyjnych, czy foliach. Warto też wspomnieć o samych zaletach inhibitorów vci. To na pewno to, że materiały antykorozyjne vci są proste w użyciu. Nie trzeba też mieć specjalnych kwalifikacji, aby je zastosować. Należy też zdać sobie sprawę z tego, że produkty, które zawierają inhibitor korozji, mogą mieć różną wytrzymałość i grubość. Ponadto również materiały, które nasycone są lotnymi inhibitorami korozji w pełni, nadają się do recyklingu.

Zastosowanie inhibitorów korozji. W jakich branżach sprawdzą się te środki chemiczne?

Tego typu ochrona na pewno będzie konieczna w branżach, w których używane są metalowe elementy, części i podzespoły. Opakowania z lotnymi inhibitorami korozji świetnie sprawdzą się w przemyśle samochodowym, maszynowym, lotniczym, metalurgicznym i wojskowym. Tego typu zabezpieczenia można też spotkać w specjalistycznych sklepach i magazynach. Okazują się też niezbędne w transporcie morskim!

Skorzystaj z bogatej oferty firmy Excor! Co możesz w niej znaleźć?

Produkty Excor to gwarancja najwyższej jakości i skuteczności! Tą firmę cechuje przede wszystkim duże doświadczenie w dziedzinie zabezpieczeń antykorozyjnych. Wszystkie dostarczane produkty są oparte na najnowocześniejszych technologiach. Oferowane środki to np. smary, oleje, różnego rodzaju materiały zabezpieczające, czy też odrdzewiacze.

Jakie elementy możesz czyścić za pomocą odrdzewiaczy do metali?

Za pomocą odrdzewiaczy możesz czyścić elementy metalowe, które wyprodukowane są z miedzi, mosiądzu, żelaza, czy też różnych stopów metali. Cechą wyróżniającą tego typu produkty od Excor jest niski współczynnik pH. Dzięki nim możesz w szybki sposób pozbyć się rdzy i nalotów, jednocześnie szybko powstrzymując procesy, które powodują ponowne pojawienie się korozji.

W jaki sposób mogą być stosowane płyny czyszczące do metali?

Płyny czyszczące do metali mogą być stosowane w myjkach wysokociśnieniowych i ultradźwiękowych. Bez problemu podołają najbardziej uciążliwych zanieczyszczeniom!

Co to jest inhibitor? To już wiesz! A co warto wiedzieć o samym procesie korozji?

W celu zapobiegania korozji używa się technologię antykorozyjną, która oparta jest na Lotnych Inhibitorach Korozji. Co to są inhibitory korozji? To już wiesz. Warto również wyjaśnić, czym jest korozja. To proces, który polega na stopniowym niszczeniu powierzchni metalu. Do tej sytuacji dochodzi na skutek chemicznych reakcji ze składnikami otoczenia.

Jak najczęściej spowalnia się proces korozji?

Większość metali ulega korozji. Dlatego też konieczne jest zastosowanie czynności, które zapobiegną dalszemu procesowi niszczenia korozyjnego. Może to być np. zmiana właściwości środowiska metalu, odpowiedni dobór materiałów, czy wykorzystanie powłok ochronnych.

Na czym polega metoda VCI?

To jedna z technik zabezpieczenia metali przed korozją za pomocą lotnych inhibitorów korozji. Inhibitor co to jest? To specjalny środek, który powoli odparowuje się z papieru lub folii, w którą zapakowany jest dany produkt. Odpowiadając na pytanie, inhibitor co to jest, warto podkreślić, że tworzy on na powierzchni warstwę o grubości od 4 do 5 cząsteczek. W następnej kolejności pary inhibitora wypełniają wolną przestrzeń.

Dlaczego warto stosować tę metodę?

To skuteczna metoda, która zapewnia ochronę przed korozją! Zwłaszcza tam, gdzie zastosowanie tradycyjnych metod nie jest możliwe. Wykorzystywana jest przykładowo w przemyśle wojskowym, lotniczym, hutniczym oraz w elektronice. Co to są inhibitory korozji? To jeden z najlepszych sposobów na ochronę antykorozyjną! Preparaty, które zawierają te środki znajdziesz w ofercie Excor. Lotne inhibitory w korozji są proste i tanie w zastosowaniu. To rozwiązanie przyjazne środowisku.

Kontakt w sprawie artykułu i produktów:

Zapytaj specjalistę o ten artykuł
Leave this field blank