Emitery VCI kontra pochłaniacze wilgoci. Co wybrać?

13.07.2021

Emiter VCI (produkt z lotnymi inhibitorami korozji) często jest mylony z pochłaniaczem wilgoci (osuszaczem powietrza), ponieważ oba produkty używane są do zapobiegania korozji podczas transportu i przechowywania metalu. Jednak ich sposób działania antykorozyjnego jest zupełnie inny.

W zależności od zastosowania, warunków i czasu trwania ochrony, możemy używać ich razem lub osobno. Z pewnością, dodanie do opakowania emitera VCI lub pochłaniacza wilgoci zwiększa ochronę antykorozyjną w opakowaniu. Czym się w takim razie różnią oba produkty? Kiedy używać pochłaniaczy wilgoci, a kiedy emiterów VCI?

Pochłaniacz wilgoci

 

Jak działa pochłaniacz wilgoci?

Osuszacz powietrza wchłaniania i zatrzymuje wilgoć z otoczenia, co zmiesza poziom wilgotności powietrza w opakowaniu i zapobiega korozji metalowej powierzchni. Osuszacz powietrza ma różną szybkość wchłaniania i pojemność. Jednak wszystkie działają w ten sam sposób – poprzez pochłanianie wilgoci w przestrzeni opakowania chroniąc metalowe detale i urządzenia przed korozją.

Po osiągnięciu przez osuszacz powietrza maksymalnej zdolności pochłaniania wilgoci najlepiej go usunąć i wymienić środek osuszający na nowy. W pełni nasycony osuszacz powietrza zacznie uwalniać wilgoć z powrotem do przestrzeni opakowania i może zwiększyć zwiększyć ilość wilgoci i szybkość korozji metalu. Wilgotny osuszacz powietrza może powodować korozję również poprzez bezpośredni kontakt z chroniona powierzchnią.

Zalety pochłaniacza wilgoci:

 • Pochłaniacze wilgoci mają niskie ceny.
 • Pochłaniacze wilgoci są proste w użyciu, suche i bezpieczne dla środowiska.
 • Pochłaniacze wilgoci są łatwe w użyciu i oszczędzają koszty pracy.

Rodzaje pochłaniacza wilgoci

 

Standardowe pochłaniacze wilgoci

 

W naszej ofercie znajda Państwo wysokiej jakości pochłaniacze wilgoci produkowane na bazie glinki bentonitowej, obojętnej chemicznie naturalnej kopaliny. Jednostką ilości pochłaniacza jest „1 unit”, jest to taka ilość pochłaniacza wilgoci, która w temperaturze 23°C oraz przy 40% RH pochłania 6 gramów wody.

Pochłaniacze wilgoci są oferowane w torebkach: 1/6U, 1/3U, 1/2U, 1U, 2U, 4U, 8U, 16U, 32U.

pochłaniacz wilgoci

Kontenerowy pochłaniacz wilgoci

 

Pochłaniacz wilgoci kontenerowy to specjalnie zaprojektowany produkt do ochrony wyrobów transportowanych w kontenerach – zapobiega powstawaniu tzw. „deszczu kontenerowego”. Kontener transportowany przez różne strefy klimatyczne jest narażony na działanie zmiennych temperatur co jest przyczyną powstawania kondensacji wilgoci wewnątrz kontenera.

Nawet dobowa zmiana temperatur w tej samej strefie klimatycznej może powodować kondensację wilgoci wewnątrz kontenera.

Kondensacja wilgoci wewnątrz kontenera powoduje uszkodzenia przewożonych ładunków. Korozja, rdza, nieprzyjemny zapach, uszkodzone opakowania czy odpadające etykiety z wyrobów to tylko niektóre z uszkodzeń jakie wywołuje kondensat wilgoci powstający wewnątrz kontenera.

 

Pochłaniacz wilgoci kontenerowy

 

 

Pochłaniacz wilgoci kontenerowy

 

Kontenerowy pochłaniacz wilgoci oferowany jest w kilku wersjach:

 • pojedyncze torebki pochłaniacza,
 • pojedyncze torebki pochłaniacza z samoprzylepną tylna stroną,
 • pas sześciu torebek z samoprzylepną tylną strona pasa.

Wersje z samoprzylepną tylna stroną można rozmieścić w kontenerze przyklejając je do ścian kontenera.

Jak długo działa pochłaniacz wilgoci?

 

Pochłaniacz wilgoci samodzielnie kontroluje wilgotność powietrza. Dlatego długość jego działania zależy od poziomu wilgotności w opakowaniu. Średnio jego skuteczne działanie trwa około 3 miesięcy. Po tym czasie należy wymienić osuszacz.

Dzięki pochłaniaczowi wilgoci będziesz mógł kontrolować poziom wilgotności, unikniesz skraplania się wody w opakowaniu, a tym samym pojawienia się grzybów i pleśni, czy korozji.

 

Emiter VCI

 

 Jak działa?

 

VCI, czyli lotne inhibitory korozji, to związek chemiczny, który osadza się na powierzchni metalu tworząc hydrofobową warstwę zapobiegającą korozji. Produkty VCI są często używane w sytuacjach, w których niepraktyczne lub niepożądane jest stosowanie płynów antykorozyjnych lub innych metod ochrony powierzchni.

Produkty, które uwalniają VCI do zamkniętej przestrzeni opakowania, aktywnie zapobiegają korozji, tworząc silne wiązania z metalową powierzchnią. Promuje to i utrzymuje naturalną i zdrową pasywną warstwę tlenku na powierzchni metalu.

Tworząca się warstwa VCI jest niewidoczna, sucha i w żaden sposób nie wpływa na właściwości fizyczne, ani funkcjonalność metalu. Zabezpieczony detal może być malowany, obrabiany i/lub używany bezpośrednio po wyjęciu z opakowania bez dalszego czyszczenia.

Produkty VCI są przeznaczone do ochrony metali żelaznych, takich jak żelazo, żeliwo, stal węglowa, chrom itp. Dostępnych jest również wiele specjalistycznych produktów VCI do ochrony metali nieżelaznych, takich jak miedź, mosiądz i brąz, przed korozją i nalotem.

 

Zalety emitera VCI

 • zapewniają bardzo dobrą ochronę przed korozją
 • jest czysty i suchy, części są gotowe do użycia zaraz po wyjęciu z opakowania
 • łatwy w użyciu i oszczędzają koszty pracy
 • chroni antykorozyjnie nawet do 5 lat
 • tańszy niż większość innych produktów antykorozyjnych

Rodzaje emiterów VCI

 

Kapsuły VCI

Sposób użycia kapsuły VCI

Sposób użycia kapsuły VCI do ochrony elektroniki

 

 

Saszetki VCI

 

Saszetka antykorozyjna ActivPack

Saszetka antykorozyjna ActivPack

 

Użycie emitera ActivPak z folią antykorozyjną VCI

Użycie emitera ActivPak z folią antykorozyjną VCI

Płytki VCI Plastab

Emiter VCI EMIBO

Emiter VCI Emibo

Emiter VCI Tube Strip

Emiter VCI Tube Strip

Emiter VCI, czy pochłaniacz wilgoci?

 

Osuszacz powietrza będzie eliminował wilgoć w opakowaniu przez określony czas. Po nasyceniu będzie wymagał wymiany aby nie oddawać wilgoci do opakowania i nie powodować korozji.

Emiter VCI będzie tworzył hydrofobowe warstwę na powierzchni metalu do 2 lat. Po ty, czasie przestanie działać i przy potrzebie dalszej ochrony będzie musiał być wymieniony.

Dobrą wiadomością jest to, że oba produkty mogą być używane do zapobieganiu korozji w tym samym opakowaniu, aby wykorzystać zalety każdego z nich. Na przykład opakowanie może być wyłożone workiem VCI, który tworzy barierę dla wilgoci z dodatkiem środka osuszającego, który zmniejsza wilgotność powietrza.

 

Potrzebujesz fachowej informacji? Skontaktuj się z nami!

 

Niezależnie od wybranej opcji, specjaliści firmy EXCOR chętnie pomogą w spełnieniu potrzeb związanych z zapobieganiem korozji.

Analizujemy aktualny stan Twoich potrzeb w zakresie zarządzania korozją i współpracujemy z Twoim zespołem, aby wdrożyć najlepsze i najbardziej opłacalne rozwiązanie. Członkowie zespołu wsparcia technicznego EXCOR mogą odwiedzić zakład i przeprowadzić szczegółową analizę bieżącego procesu, w tym audyty płynów, audyty VCI i procesu pakowania oraz analizę rejestratora danych.

Naszą misją jest dostarczanie odpowiednich produktów, procesów i procedur, aby zapewnić osiągnięcie pożądanych rezultatów. Służymy pomocą przy wyborze odpowiedniego produktu.

Zachęcam do kontaktu z naszymi specjalistami.

 

Wsparcie techniczne Zerust/Excor

Kontakt w sprawie artykułu i produktów:

Zapytaj specjalistę o ten artykuł
Leave this field blank