Jak dobrać odpowiednie opakowania antykorozyjne VCI?

20.02.2020

Jak dobrać odpowiednie opakowania antykorozyjne VCI?

Wybór odpowiedniego opakowania antykorozyjnego VCI chroniącego wasze komponenty przed korozją nie jest trudnym zadaniem, wystarczy znać jego wymiary i wycenić je u waszego dostawcy, ale czy na pewno? Istnieje szereg różnych czynników warunkujących, jakie zabezpieczenie antykorozyjne będzie dla Ciebie najodpowiedniejsze. Czy lepsze będą gotowe worki VCI przygotowane pod wymiar kartonu, skrzyni lub palety, czy może jednak użycie folii stretch, bąbelkowej a może folii termokurczliwej będzie lepszym wyborem pod kątem technicznym i ekonomicznym? Jaka grubość folii jest mi potrzebna? Czy potrzebuję inhibitory korozji działające na jeden typ metalu, czy tzw. multimetale? Czy lepiej zastosować worki antykorozyjne, czy kaptury zakładane od góry? jak ja mam w ogóle zapakować swoje detale, na co mam zwrócić uwagę? Postaram się w tym artykule odpowiedzieć na najważniejsze pytania które firmy produkcyjne zadają sobie każdego dnia: jakie opakowanie antykorozyjne VCI będzie dla mnie najodpowiedniejsze?

Czym są lotne inhibitory korozji VCI?

Opakowania antykorozyjne zawierają związki chemiczne, które rozprzestrzeniają się w zamkniętym opakowaniu i powstrzymują elektrochemiczny proces powstawania korozji. Nazywamy je VCI (ang. volatile corrosion inhibitor), czyli lotne inhibitory korozji. Mechanizm ich działania opisaliśmy szerzej w tym artykule.

Gdzie można zastosować opakowania antykorozyjne VCI?

Opakowania antykorozyjne z lotnymi inhibitorami korozji VCI znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu. Wykorzystuje się je przede wszystkim do zabezpieczania towarów przed korozją podczas transportu i magazynowania. Są lekkie, więc nie wpływają na wagę pakowanych produktów, a jednocześnie zapewniają optymalny poziom ochrony antykorozyjnej, wytrzymałości i odporności na wiele czynników zewnętrznych.

Opakowania antykorozyjne takie jak folia antykorozyjna, worki antykorozyjne, torebki czy rękawy wytwarzane są w procesie znanym, jako wytłaczanie z rozdmuchiwaniem. Metoda rozdmuchu polega na topieniu polietylenu (który jest wcześniej wzbogacony o inhibitory korozji) przeznaczonego do produkcji folii i wydmuchiwaniu go przez kolistą szczelinę. W taki sposób powstaje bardzo cienki rękaw, który trzeba schłodzić powietrzem. Następnie folia antykorozyjna jest cięta, składana lub uszczelniania/zamykana do potrzebnego rozmiaru/wymiarów.

Ten sposób produkcji jest dość czasochłonny, ale jego najważniejszą zaletą jest fakt, że pozwala uzyskać materiał wysokiej jakości. Folia antykorozyjna wyprodukowana metodą rozdmuchu jest odporna na przebicia i cechuje się lepszą kleistością. Co więcej, jest też wytrzymała na rozciąganie, dlatego nie pęka tak łatwo nawet pod wpływem dużego naciągu.

Dzięki rozległej sieci produkcyjnej Zerust/Excor, jesteśmy w stanie wyprodukować foliowe materiały opakowaniowe dostępne w różnych rozmiarach i formach – niestandardowe wielkości, kolory, nadruki, specyfikacje opakowań i dodatki zwiększające wydajność. Wszystko po to, by zapewnić jak najlepszy produkt do pakowania, dopasowany do indywidualnych potrzeb i wymagań klienta.

Opakowania antykorozyjne VCI – dodatki

Dobrej jakości opakowania antykorozyjne wzbogacone są o szereg różnych dodatków, które mogą poprawić lub zmienić ich właściwości. Wyróżniamy kilka podstawowych parametrów wykorzystywanych w przemyśle.

Dodatki antystatyczne

Redukują ilość gromadzących się ładunków statycznych wykorzystywanej do pakowania na czas wysyłki lub przechowywania elementów elektroniki i elektryki. Opakowania antykorozyjne nie gromadzą też kurzu i pyłów na sobie. Nagromadzenie ładunków elektrostatycznych może powodować problemy z obsługą podczas transportu i/lub magazynowania, ponieważ przyciąganie drobnych zanieczyszczeń wpływa zarówno na wygląd, jak i prawidłowe działanie produktu. Ponadto zwiększa ryzyko występowania wyładowań elektrycznych, a tym samym porażenia prądem pracowników lub użytkowników.

Anti-Block

Zmniejsza niepożądaną przyczepność pomiędzy warstwami folii opakowań antykorozyjnych, aby umożliwić łatwiejszą obróbkę i obsługę detali. Dodatek anti-block pomaga także w redukcji zjawiska tarcia powierzchniowego, co ułatwia oddzielenie folii podczas otwierania toreb lub worków plastikowych w trakcie codziennego użytkowania.

Poślizg

Dodatki tego typu zapewniają ekonomiczne rozwiązanie problemu tarcia z folią polietylenową i workami. Zmniejszają tarcie, umożliwiając łatwiejszą obsługę i przetwarzanie zapakowanych detali. Stosowanie dodatków poślizgowych w produkcji tworzyw sztucznych jest powszechnym wymogiem dla producentów i użytkowników produktów końcowych. Wysokie tarcie może powodować trudności z nawijaniem folii na rolki, produkcją torebek i worków oraz procedurą pakowania.

Stabilizatory UV

Opakowania antykorozyjne są wrażliwe na promieniowanie ultrafioletowe pochodzące ze słońca, które wpływa na ich właściwości. Sprawia, że z czasem ulegają one degradacji, przez co stają się kruche i mało użyteczne. Jeśli do tego dojdzie, zabezpieczone detale nie mają odpowiedniej ochrony przed korozją (inhibitory korozji przestają być uwalniane z powierzchni folii) . Dlatego też zastosowanie dodatków stabilizujących UV może hamować lub absorbować szkodliwe promieniowanie UV, działające destrukcyjnie na opakowania antykorozyjne, a tym samym chronić aktywa metalowe na zewnątrz.

Opakowania antykorozyjne VCI – parametry

Barwa

Kolorem wiodącym dla opakowań zawierających lotne inhibitory korozji jest żółty. Folia antykorozyjna może także występować w innym zabarwieniu, m.in. zielonym czy niebieskim Na specjalne życzenie klienta jesteśmy w stanie wyprodukować opakowania antykorozyjne VCI w dowolnym kolorze.

 

Nadruk

Wykonujemy jednostronny, jednobarwny druk niestandardowy. Taka folia antykorozyjna ze specjalnym nadrukiem jest dostępna dla naszych klientów, jednak z zastrzeżeniem minimalnych ilości zamówienia. Klient decydujący się na zakup materiałów opakowaniowych VCI z nadrukiem, będzie odpowiedzialny także za koszt matryc polimerowych.

 

 

Grubość

Aby folia antykorozyjna spełniała swoje zadanie, musi mieć minimum 50 mikronów grubości. Maksymalna grubość jaką możemy osiągnąć dla standardowej folii antykorozyjnej to 150 mikronów. Folię o większych grubościach stosuje się w przypadku pakowania termicznego. Folia termokurczliwa VCI osiąga grubości 200 mikronów i więcej.

90% wszystkich produkowanych przez nas opakowań antykorozyjnych VCI mieści się w zakresie od 80-100 mikronów. Jeżeli nie masz specjalnych wymagań w tym zakresie, taka grubość powinna spełnić twoje wymagania.

Niestandardowe wymiary opakowań

W Zerust/Excor jesteśmy w stanie przygotować specyfikację dla dowolnej firmy i produktu zawierającego lotne inhibitory korozji VCI. Niezależnie od tego, czy dotyczy ona określonej liczby toreb, worków, arkuszy na pudełka czy skrzynek zamiast kartonowych pudeł.

Zamówienie zbiorcze

w przypadku wielu różnych terminów dostaw opakowań VCI w danym okresie, oferujemy zamówienia z biorcze w korzystnej cenie. Są one jednak uzależnione od ilości, czasu i powierzchni magazynowej. Aby uzyskać niezbędne informacje, wystarczy skontaktować się przedstawicielem Zerust/Excor przez telefon, czat lub przez formularz na stronie internetowej.

Co oprócz folii?

Folia antykorozyjna VCI nie jest jedynym rozwiązaniem dostępnym na rynku. Papier antykorozyjny, pochłaniacze wilgoci, emitery VCI mogą zastąpić lub wspierać folię w ochronie antykorozyjnej. Dla przykładu: możemy zastosować worki antykorozyjne razem z papierem, który będzie pełnił funkcję przekładek i jednocześnie absorbował wilgoć. Dla transportów wielkogabarytowych, standardem jest korzystanie z folii termokurczliwej, do której dodaje się pochłaniacze wilgoci. Sam papier antykorozyjny można wykorzystać do owijania detali pojedynczo. Takie rozwiązanie zabezpiecza detale antykorozyjnie i chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Podsumowanie

Jeśli chcemy mieć gwarancję, że nasze opakowania antykorozyjne będą spełniały swoją rolę, warto skonsultować swój wybór z inżynierem, który zna się na procesie pakowania. Niezależnie od wybranych opcji, w Zerust/Excor sprostamy Twoim potrzebom w zakresie zapobiegania korozji. Przeanalizujemy aktualny stan oczekiwań wobec zarządzania korozją i nawiążemy współpracę z Tobą oraz Twoim zespołem, aby znaleźć najlepsze i najbardziej opłacalne rozwiązanie. W razie potrzeby przyjedziemy do Twojego zakładu, aby wykonać szczegółową analizę bieżącego procesu, w tym kontroli płynów, audytu VCI i procesów pakowania, a także ocenę rejestratora danych. Nasza misja to zapewnianie skutecznej ochrony przed korozją– odpowiednich produktów, procesów i procedur, aby zapewnić osiągnięcie pożądanych rezultatów.

Kontakt w sprawie artykułu i produktów:

Zapytaj specjalistę o ten artykuł
Leave this field blank