Co pochłania wilgoć? Jaki pochłaniacz wilgoci wybrać?

11.04.2023

Transport elementów metalowych to dość ryzykowna kwestia, szczególnie gdy jest on długotrwały. Metal szybko ulega korozji i wymaga stosowania specjalnych środków ochronnych. Jednym z takich jest oczywiście pochłaniacz wilgoci dostępny w specjalnych saszetkach. To rozwiązanie, które może pomóc w bezpiecznym transporcie, bowiem pochłania wszelką wilgoć z przewożonego opakowania. Dzisiaj podpowiadamy, co pochłania wilgoć z powietrza i jak pozbyć się wilgoci z paczki?

Co pochłania wilgoć z powietrza?

Jeśli zależy Ci na bezpiecznym przewozie elementów metalowych do klienta lub po prostu w dowolne miejsce, to bez wątpienia zastanawiasz się, co pochłania wilgoć z powietrza. Są oczywiście różne rozwiązania w tej materii, lecz szczególnie popularne w przypadku transportu stają się pochłaniacze wilgoci, które zostały wypełnione odpowiednią substancją. I to ona działa w taki sposób, który powoduje pozbycie się wilgoci z określonego opakowania. Ich wykorzystanie jest szczególnie ważne w transporcie przesyłek, zwłaszcza w przypadku wysyłek międzynarodowych, gdzie warunki transportu mogą być bardzo różne. Wilgoć może bowiem powodować uszkodzenia produktów, takich jak np. elektronika, papier, tkaniny, produkty spożywcze i wiele innych.

Jeśli chcesz wiedzieć, co pochłania wilgoć — domowe sposoby na pewno nie będą w tym przypadku odpowiednie i zupełnie się nie sprawdzą. Pochłaniacze wilgoci, które są stosowane w saszetkach do paczek, zwykle zawierają substancje chłonne, takie jak chlorek wapnia lub krzemian sodu, które chłoną wilgoć z powietrza, tworząc substancję wodnisto-płynną. Ta substancja zatrzymywana jest w specjalnym wkładzie, który jest częścią saszetki. Musisz wiedzieć, że wkłady pochłaniaczy wilgoci w saszetkach są zwykle zaprojektowane tak, aby zapewnić optymalne warunki chłonności wilgoci i by były wyposażone we wskaźnik poziomu wilgoci, który pozwala określić, kiedy należy wymienić pochłaniacz na nowy. Oczywiście nie wszystkie rozwiązania je mają. Warto jednak pamiętać, że ilość pochłaniaczy wilgoci należy odpowiednio dostosować do wielu zmiennych. Dlatego wykorzystanie w ciemno konkretnego rozwiązania, z pewnością nie będzie dobrym pomysłem.

Co jest w pochłaniaczu wilgoci?

Pochłaniacze wilgoci mogą być zróżnicowane, lecz te proponowane w naszej ofercie są produkowane z glinki bentonitowej, która stanowi materiał pochodzenia naturalnego. Co pochłania wilgoć w takim przypadku lub inaczej, co jest w pochłaniaczu wilgoci? Wspomniana substancja naturalna, jednak na rynku dostępne są także osuszacze wypełnione substancją chemiczną, tj. z kryształkami dwutlenku krzemu (SiO2), które posiadają właściwości osuszające. Warto wiedzieć, że zastosowanie tych produktów musi być przemyślane, a ilość tej substancji dopasowana do konkretnej paczki. Oprócz tego występują pochłaniacze pozbawione fumaranu dimetylu, które są bezpieczne i bardzo skuteczne.

Wiesz już, co dobrze pochłania wilgoć, warto jednak wspomnieć, że do ochrony transportowanych materiałów często stosuje się także emitery VCI, przyjmujące różne formy — foliowych opakowań, pianek czy kapsuł. Jednak tych rozwiązań nigdy nie łączy się z omawianymi pochłaniaczami wilgoci.

Co ważne, korzystanie z saszetek z pochłaniaczami przeciw wilgoci jest skutecznym sposobem ochrony przesyłek przed uszkodzeniem wynikającym z nadmiaru wilgoci w powietrzu i stanowią ważny element w procesie transportu przesyłek. Nie zawsze jednak okazuje się wystarczającą metodą, dlatego też stosuje się inne rozwiązania dodatkowe, jak np. emitery VCI.

Jaki pochłaniacz wilgoci?

Wiesz już, co dobrze pochłania wilgoć, jak jednak dopasować pochłaniacz wilgoci, by spełniał swoje zadanie? Wszystko zależy od transportowanych przedmiotów, czasu wysyłki, magazynowania, konkretnego produktu, a także wielu innych parametrów. Na rynku dostępne są pochłaniacze w różnej formie, dlatego by ułatwić Ci wybór, stworzyliśmy nasze propozycje. Musisz jednak wiedzieć, że w podjęciu decyzji cod do wyboru konkretnego rozwiązania najlepiej pomoże Ci specjalista.

Propozycje dostępnych na rynku pochłaniaczy wilgoci do transportu

Spotkasz się z różnymi propozycjami pochłaniaczy wilgoci, dlatego wybór właściwego może nie należeć do najłatwiejszych. Wśród wielu propozycji znajdziesz między innymi:

  • pochłaniacz wilgoci w saszetkach — produkowane są na bazie glinki bentonitowej, obojętnej chemicznie naturalnej kopaliny. Proces chemiczny zachodzący w pochłaniaczach wilgoci pozwala jednak na usunięcie wilgoci oraz ochronę transportowanych elementów przed korozją. To produkt bezpieczny i ekologiczny;
  • pochłaniacz wilgoci silica gel — należy do grupy chemicznych środków osuszający. Jest wypełniony kryształkami dwutlenku krzemu (SiO2). Produkty te zwykle występują w różnych opakowaniach jednostkowych;
  • pochłaniacz wilgoci do kontenera — zapobiegają kondensacji pary wodnej, pochłaniają wilgoć podczas transportu. To produkt nietoksyczny, wolny od dimetylu fumaranu (DMF). Pozostaje bezpieczny i łatwy w obsłudze, a przy tym niezwykle wydajny.

Wiesz już, jak pozbyć się wilgoci, a także jakie rodzaje pochłaniaczy są dostępne na rynku. W przypadku problemów z doborem odpowiedniego wariantu skorzystaj z pomocy zaufanego producenta!

Kontakt w sprawie artykułu i produktów:

Zapytaj specjalistę o ten artykuł
Leave this field blank