Folia antykorozyjna — co to jest i zastosowania

06.03.2024
folie antykorozyjne VCI Valeno

Korozja jest problemem, który pojawia się praktycznie na metalu każdego rodzaju. Z tego powodu, warto sięgnąć po zabezpieczenia, które pomogą powstrzymać proces korozji lub całkowicie mu zapobiec. Oczywiście, ważne jest, aby powłoka ochronna została nałożona jak najszybciej, ponieważ w ten sposób możliwe jest dłuższe użytkowanie metalu oraz zredukowanie szansy na powstanie szkodliwych ognisk korozji.

Czym jest folia antykorozyjna?

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, czym jest folia antykorozyjna, warto powiedzieć o tym, z jakiego powodu pojawia się korozja. Głównym powodem pojawiania się korozji jest wilgoć a także inne czynniki zewnętrzne, które w negatywny sposób wpływają na metal. Folia antykorozyjna VCI natomiast,  jak sama nazwa wskazuje, jest rodzajem folii, który pozwala na stworzenie powierzchni ochronnej, pomagającej w walce z korozją. Co więcej, dzięki specjalnemu wykonaniu, folia antykorozyjna VCI ma wiele zastosowań, a co za tym idzie, można jej użyć w wielu przypadkach. 

Działanie folii antykorozyjnej wynika z lotnych inhibitorów korozji, które zapobiegają niszczeniu się powierzchni metalowych na skutek korozji. Ze względu na specjalne wykonanie, folia antykorozyjna mimo swojej niepozorności cechuje się wysoką wytrzymałością, elastycznością, a także jest ona odporna na zerwanie. Na dodatek, warto powiedzieć, że folie, jako materiały antykorozyjne są rozwiązaniami przyjaznymi dla środowiska, w szczególności, gdy porówna je się ze smarami lub olejami. Naturalnie, folia antykorozyjna zastosowanie zależne jest od wielu czynników, niemniej jednak jest wiele przypadków, w których to rozwiązanie okazuje się niezwykle przydatne.

Jakie zalety ma folia antykorozyjna?

Do zalet wynikających z używania folii antykorozyjnej należy wymienić oczywiście ochronę metalu przed korozją, jednak jest to podstawowa funkcja, którą musi spełniać produkt, dlatego warto przejść do innych zalet płynących z tego rozwiązania. Na dużą zaletę folii składa się na pewno jej stosunek ceny do jakości, ponieważ jest to efektywne rozwiązanie, a jego cena nie jest wcale duża. Co więcej, samo nakładanie folii jest proste, ponieważ jest ona elastyczna, dzięki czemu można ją nałożyć na metale o różnych kształtach oraz powierzchniach. Folia antykorozyjna zalety to również zmniejszenie konieczności konserwacji maszyn, ponieważ folia najwyższej jakości nie wymaga konserwacji.

Popularnymi rozwiązaniami, które stosowane są w przypadku, korozji są odrdzewiacze, pozwalające na jej usunięcie. Wiele osób popełnia jednak błąd i zapomina o tym, że oczyszczony materiał powinien zostać zabezpieczony zaraz po wykonaniu konserwacji, ponieważ w ten sposób można uniknąć ponownemu atakowi korozji. Folia antykorozyjna zastosowanie jest niezwykle szerokie, dlatego warto po nią sięgnąć praktycznie w każdej sytuacji, w której pojawia się korozja. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat, „folia antykorozyjna gdzie stosować”, to kolejny akapit jest tym, czego szukasz.

Folia antykorozyjna — kiedy warto po nią sięgnąć?

Ze względu na swoje zastosowania, folia oraz papier antykorozyjny są rozwiązaniami, które są wykorzystywane niezwykle często. Folia antykorozyjna jest świetnym rozwiązaniem w przypadku zabezpieczania konstrukcji stalowych, które podatne są na wpływ wilgoci oraz czynników zewnętrznych. Co więcej, sięgając po odpowiednio dobrane materiały antykorozyjne, możliwe jest skuteczne zabezpieczenie powierzchni metalowej, dzięki czemu jej trwałość zdecydowanie się wydłuża. Innym przemysłem, w którym papier antykorozyjny wykorzystywany jest bardzo często, jest przemysł morski. Ze względu na sól oraz wodę morską, elementy konstrukcyjne statków narażone są na destrukcyjny wpływ, dlatego odpowiednie zabezpieczenie to podstawa.

Mówiąc o wykorzystaniu folii antykorozyjnej, nie można oczywiście zapominać o ochronie pojazdów. Samochody, w szczególności w trakcie okresu zimowego narażone są na wpływ soli drogowej, która używana jest po opadach śniegu. Wpływ soli, mimo tego, że okazuje się pomocny, aby ochronić nasz samochód przed poślizgiem, jest naprawdę szkodliwy dla karoserii auta, która w większości wykonywana jest z metalu. Właśnie dlatego, sięgnięcie po odpowiednie materiały antykorozyjne to sposób na zapobieganie powstawaniu korozji, a także na skuteczne wydłużenie żywotności karoserii naszego auta.

Kontynuując odpowiedź na pytanie, folia antykorozyjna gdzie stosować, zdecydowanie warto wymienić jej zastosowanie w magazynowaniu metali. W wielu przypadkach korozja atakuje metale już w trakcie ich magazynowania, dlatego folia lub papier antykorozyjny to rozwiązanie, które jest w stanie zabezpieczyć powłokę metalu przed uszkodzeniami wynikającymi z rozwijania się korozji. Co więcej, podobnie jak w przypadku magazynowania, folia antykorozyjna zalety zauważalne są również w trakcie transportu. Prawidłowo zabezpieczony metal jest w stanie chronić się przed wilgocią oraz czynnikami zewnętrznymi, które sprzyjają rozwoju korozji, dlatego folia antykorozyjna VCI jest rozwiązaniem koniecznym, gdy zależy nam na zachowaniu metalu w dobrej kondycji.

Kontakt w sprawie artykułu i produktów:

Zapytaj specjalistę o ten artykuł
Leave this field blank